• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Hrvatski
 • Стара версія
Інтерв"ю Посла України в РХ О.Левченка хорватському журналу "Osijek Danas" під назвою "Наша мета - і далі розвивати хорватсько-українські відносини"
Опубліковано 31 січня 2013 року о 17:39

Неофіційний переклад з хорватської мови

Журнал «Osijek danas», грудень 2012 року

 

Інтерв’ю  Посла України в Республіці Хорватія О.М.Левченка

хорватському журналі «Osijek danas», грудень 2012 року

 

Наша мета – і далі розвивати хорватсько-українські відносини

 

Зарубіжні приятелі: Олександр Левченко, Посол України в Республіці Хорватія

 Традиційно важливим мостом, який поєднує Україну і Хорватію, є численна українська і русинська національні меншини, які проживають переважно в Славонії. Цього шкільного року в хорватських школах, за підтримки Міносвіти РХ, відкрилося сім нових класів з вивченням української мови. 

Як ви оцінюєте рік, який минув? Чим ви особливо задоволені, а чого хотіли б ще досягнути? 

2012 рік був символічним для України та Хорватії. Наші дві держави відзначили 20-ліття взаємного визнання. З цього приводу в січні 2012 р. у переповненому залі хорватської ТПП в Загребі відбулася Святкова академія під покровительством Президента РХ І.Йосиповича. В лютому 2012 р. у м. Рієка було відзначено 20-ліття дипвідносин двох держав. А кілька днів тому, 10 грудня 2012 р., в провідному музеї Кловічеві Двори в Загребі ми відзначили вже 21-шу річницю взаємного визнання, відкривши виставку «Сучасна українська графіка». Впродовж 2012 р. між Україною і Хорватією було досягнуто багато в галузях політичних відносин, економіки, культури, спрощення візового режиму.

Цього літа Міністр закордонних справ України взяв участь в Croatia Summit-і у Дубровинку, де провів зустрічі з Президентом РХ І.Йосиповичем та Главою МЗС РХ В.Пусич. Регулярно відбуваються консультації між міністерствами закордонних справ України і РХ, розширюються політичні контакти.

 Якою є співпраця українського і хорватського бізнесу? 

Ця співпраця є активною, що підтверджує й українсько-хорватський бізнес-форум, який відбувся в травні 2012 р. в Донецьку за підтримки ТПП двох держав.  У листопаді ц.р. в м.Києві відбулося чергове п'яте засідання Міжурядової українсько-хорватської комісії з питань торговельно-економічного співробітництва, на яку ми покладаємо значні надії. Під час засідання були розглянути питання двостороннього співробітництва у сферах транспорту, метрології та технічного регулювання, підтримки підприємництва, промисловості, енергетики, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива, сільського господарства, туризму, освіти, науки, техніки. Результатами засідання стало ряд домовленостей щодо подальшого розвитку економічної та науково-технічної співпраці.

У вересні 2012 р. Україна вперше взяла участь в 88-му Міжнародному осінньому Загребському ярмарку, а у січні 2012 р. виступила державою-партнером на ярмарку «Віроекспо» у м.Віровітіца.

В листопаді ц.р. відбулися візити делегацій Меджимурської жупанії до Рівненської області (Міжнародний форум агрологістики) та Вуковарско-сремської жупанії до Закарпатської області. Відбувся візит, на початку грудня ц.р., делегації Приморсько-горанської жупанії до Чернігівської області, що стало першим кроком до встановлення безпосередніх контактів між двома регіонами України і Хорватії. Були й інші візити, такі як делегації Вінницької області до Осієчко-баранської жупанії. 

Чи люблять українці приїжджати на відпочинок до Хорватії?

 Хорватія для українців – одна з найбільш популярних туристичних країн. Цьому сприяє, зокрема,  і скасування Хорватією візового режиму для українських громадян вже три роки підряд, що ми високо цінуємо та що дало позитивний результат: так, скажімо,  впродовж 2012 року Хорватію відвідало близько 70 тис. громадян України. Україна, в той же час, залишається до певної міри «terra incognita» для хорватських громадян. Авторитетний британський путівник The Lonely Planet визначив топ-десятку країн світу, які варто відвідати в 2012 році. Україні у цьому рейтингу посіла третє місце. Гостинна українська земля чекає на гостей з Хорватії, а доказом цього є й повне скасування з червня 2012 р. візового режиму для хорватських громадян.

 Яким є стан справ у співпраці в галузі культури між нашими двома державами?

Цього року активно відбувалися студентські та учнівські  обміни. Співпрацюють багато хорватських і українських факультетів, а також Університет податкової служби України. Крім Загребського і Київського університетів, почалася співпраця між університетом м.Рієка та Університетом м.Чернівці, також планується співпраця між Університетом м.Осієк та Університетом м.Івано-Франківськ.

Поглиблюється зацікавлення хорватських і українських науковців темою племен Білих Хорватів, які згадуються на території України в період з 5 по 7 ст. Вже відбулися перші спільні археологічні розкопки поблизу Львова, а в планах – більш широкі дослідження на цю тему. Також цього літа вже втретє хорватська дитяча делегація більше 2-х тижнів гостювала на відпочинку в Україні у міжнародному дитячому таборі «Артек» на Чорному морі.

Продовжують співпрацю Спілки художників двох країн – в 2012 р. відбувся творчий обмін молодих художників. Традиційно важливим мостом, який поєднує Україну і Хорватію, є численна українська і русинська національні меншини, які проживають переважно в Славонії. Цього шкільного року в хорватських школах, за підтримки Міносвіти РХ, відкрилося сім нових класів з вивченням української мови. Понад 50 хлопчиків і дівчаток з сіл Каніжа, Шумече, Петровці, Липовляни вивчають мову, географію, культуру України, а зацікавленість до цього предмету показують і хорватські школярі. 

Недавно Україна була господарем футбольного чемпіонату Євро-2012. Що ви можете сказати про цей досвід?

 Бути господарем ЄВРО-2012  - це передусім велика честь. Чемпіонат Євро-2012 був важливим для промоції України, проте найбільш важливим стало те, що чемпіонат дав позитивні підсумки. В Євро-2012 було вкладено біля 5,5 млрд. доларів, а прибуток становить майже мільярд доларів. Важливо, крім того, що для України залишилася вся інфраструктура – аеродроми, готелі, стадіони. Україна приготувала справжнє футбольне свято у відповідь усім скептикам. І в Хорватії у цьому контексті відбулася низка дружніх матчів за участі та співорганізації Посольства України в РХ, представників дипкорпусу в Загребі, та керівництва і представників Віровітічко-подравської, Бродсько-посавської і Карловачкої жупаній. 

Якими є ваші пріоритети в наступному році? 

У нас багато планів. Незабаром очікується урочисте відкриття почесного консульства Республіки Хорватія в Донецьку. Планується проведення чергового засідання Міжурядової українсько-хорватської комісії з питань торговельно-економічної співпраці, проведення двостороннього бізнес-форуму в Загребі, участь в ярмарках, семінарах, конференціях, розвиток регіональної співпраці. Ведуться переговори про реалізацію Днів культури України в Хорватії у наступному 2013 році, та – відповідно – днів хорватської культури в Україні. 

Як ви дивитесь на майбутню співпрацю українського і хорватського народів? 

Не можна не побачити подібності у шляхах розвитку України та Хорватії. На протязі давнього часу обидва народи прагнули своєї власної держави, відчуваючи приналежність до великої європейської сім’ї. Здобувши незалежність у 1991 році, і Україна і Хорватія взяли курс на розбудову демократичного суспільства, правової держави, ринкової економіки, включення у світові та євроінтеграційні процеси.

  Україні сьогодні вдалося позиціонувати себе як зростаючу, стабільну, економічно перспективну частину Європи, яка увійшла у новий відрізок європейської історії як геополітично ключова ланка, що об’єднує Схід та Захід континенту. Таке внутрішнє становлення та міжнародне позиціонування України є метою та амбіцією нашої держави. А також першою причиною того, чому Україна важлива не лише на національному та регіональному, а й на загальноєвропейському рівні.

Хорватія, в свою чергу, перетворилася на одну з провідних країн Південно-Східного регіону, лідера серед країн Західних Балкан у євроінтеграційних процесах, а також важливого контрибутором стабільності й безпеки в регіоні.

Наші держави розпізнали великі перспективи взаємної співпраці в економіці, регіональних зв’язках, наукових проектах, і послідовно працюють в цьому напрямку. Наша мета – знаходити спільний інтерес і далі розвивати хорватсько-український діалог.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux