• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Hrvatski
 • Стара версія
Українська громада в Республіці Хорватія
Опубліковано 12 травня 2020 року о 21:03

Історія питання та загальний стан

Українці в Хорватії належать до найбільш давньої української діаспори у світі.

Процес становлення української діаспори в Республіці Хорватія умовно ділиться на чотири періоди.

І хвиля - в середині XVIII століття переселенці з карпатських регіонів Словаччини під іменем “русини” прийшли на територію Воєводини (Сербія). Звідти відбулося переселення до Східної Славонії (Хорватія).

ІІ хвиля - наприкінці XIX - на початку XX століття – українці з Галичини, яка в той час перебувала у складі Австро-Угорської імперії, мігрували до Східної Хорватії (Посавина) та Північної Боснії, а звідти – на інші території сучасної Хорватії.

ІІІ хвиля – міграція українців у середині ХХ ст. зі Східної Хорватії та Боснії до інших частин Хорватії.

IV хвиля – до четвертої, сучасної «хвилі» українських мігрантів в РХ, належать наші співвітчизники, які почали прибувати до цієї країни переважно в пошуках роботи з початку 90-х років 20 століття.

За даними останнього перепису населення 2011р., кількість громадян Хорватії, які задекларували свою приналежність до української національності, становить 1.8 тис. осіб (0,04% усього населення). За неофіційною інформацією, у Хорватії проживають 3,8 тисяч українців.

Місця компактного проживання українців у Хорватії – переважно північно-східна Хорватія, регіон Східної Славонії. Найбільшими осередками є міста Вуковар, Славонський Брод, Осієк, Загреб, села Липовляни, Каніжа, Петрівці, Шумече, Міклушевці.

Нові українські осередки «четвертої хвилі» міграції зосереджені на заході й півдні Хорватії в містах Рієка, Спліт.

Громадські об'єднання українців

Головні об’єднання діаспори в Республіці Хорватія: Українська громада Республіки Хорватія (створена у 2008 р., голова — Владо Карешин (обраний у травні 2020 року), до складу якої входить десять культурно-просвітніх товариств); Союз русинів РХ (створений на базі Союзу українців і русинів Хорватії, який було засновано у 1968 р., голова — Дубравка Рашлянин, до його складу входить десять культурно-просвітніх товариств).

У Хорватії існує низка інших осередків діаспори, таких як Товариство української культури, Хорватсько-українське товариство (дружби). В Університеті м.Загреб на філософському факультеті з 2001р. існує кафедра української мови й літератури. У м.Загреб з метою забезпечення потреб діаспори з 1995 р. працює Центральна бібліотека русинів та українців Республіки Хорватія.

Підтримка діаспори хорватською державою

Права та потреби української й русинської меншини в РХ забезпечуються хорватською державою. Українська та русинська діаспора як автохтонні національні меншини мають право бути представленими в Хорватському Саборі (парламенті) окремим депутатом, який висувається спільно від групи різних нацменшин. З 1992р. по 2000р. українську громаду в Парламенті РХ представляв М.Кіш, з 2000р. по 2004р. – Б.Гралюк, з 2004р. по 2007р. – Н.Мак (представник німецької національної меншини), з 2007р. по 2011р. – Н.Мемеді (представник ромської національної меншини), з 2011р. до сьогодні – В.Кайтазі (представник ромської національної меншини). Представники від української діаспори також обираються до міських, районних та обласних органів самоврядування в РХ.

Фінансування культурно-освітньої діяльності організацій української діаспори в РХ здійснює хорватська держава.

Діяльність громади

Головними напрямками діяльності української, русинської громади в РХ є культурно-освітня та гуманітарна сфери.

Шкільництво. Законодавством РХ передбачене та реалізується право національної меншини на вивчення української мови в загальноосвітніх школах. Діаспора в РХ докладає зусиль щодо розвитку шкільництва українською мовою. Станом на 2020р., в Хорватії організовано вивчення українознавчих предметів у п’яти хорватських школах у Загребі, Липовлянах, Петровцях, Каніжі і Шумече, які відвідує понад 80 учнів. На щорічній основі організовуються літні школи для дітей з вивчення української мови, які проходять в Україні та в Республіці Хорватія. Учасниками літніх шкіл щорічно є біля 100 дітей з родин діаспори.

Видавнича справа, ЗМІ

Діаспора в РХ видає низку україномовних видань – журнали «Вісник», «Наша газета», «Нова думка», дитячий журнал «Віночок», альманах «Думки з Дунаю». Діяльність меншини в РХ висвітлюють спеціалізовані програми Хорватського радіотелебачення HRT «Призма» та «Мозаїка національних меншин», які виходять в ефір двічі на тиждень.

Фінансування цих видань здійснюється за кошти бюджетної програми Республіки Хорватія щодо діяльності організацій національних меншин.

Культурно-гуманітарні заходи

Українська діаспора в РХ активно працює в ділянці збереження та представлення в Хорватії українських традицій і культури. За організації й при участі діаспори в РХ регулярно відбуваються заходи з української тематики:

- відзначення важливих дат української історії: День Незалежності України; День пам’яті жертв Голодомору; вшанування жертв трагедії на ЧАЕС; Річниця Революції Гідності, День Гідності та Свободи, День Соборності України, річниця взаємного визнання України і Хорватії; річниця встановлення дипломатичних відносин між двома державами та ін.;

- фестивалі, концерти: щорічний Центральний фестиваль культурного мистецтва українців Хорватії; щорічний Фестиваль дитячої творчості в м. Славонський Брод; щорічний Фестиваль культурного мистецтва русинів і українців «Петрівський дзвін»; Щорічний фестиваль національних меншин «Липовлянські зустрічі», Шевченківські вечори; концерти класичної та української музики в рамках Днів української культури громади та ін. (у заходах на постійній основі беруть участь українські артисти, що працюють у провідних театрах Хорватії, запрошуються колективи з України);

Регулярно відбуваються «Українські вечори», «Дні Української вулиці», презентації книг, виданих українцями в РХ, та ін.

Важливе значення для українців, котрі проживають в РХ, мало відкриття в березні 2011р. Шевченківської аудиторії в Загребському університеті.

Особливу гордість для місцевої громади становить перший у країнах регіону Південно-східної Європи пам’ятник Іванові Франку в хорватському містечку Ліпік, який було відкрито 10 березня 2011р. Церемонію відкриття пам’ятника здійснили Голова Хорватського Сабору Л.Бебич та Голова Верховної Ради України В.Литвин під час свого офіційного візиту до РХ.

21 травня 2015р. в м. Загреб на вул. Українській встановлено пам’ятник Т.Шевченку. Проєкт було реалізовано українською меншиною РХ за підтримки Посольства.

7 жовтня 2017 року у селі Липовляни встановлено дерев’яне погруддя Т.Шевченку.

Уряд України неодноразово відзначав представників діаспори в Хорватії нагородами України за їх вагомий внесок у становлення і розвиток українсько-хорватських відносин.

Активну українознавчу роботу проводить кафедра української мови та літератури Загребського університету. На базі кафедри відбуваються заходи з презентації української культури, літератури та науки в Хорватії, організовуються літературні вечори, конференції, демонстрації кінофільмів з української тематики.

У листопаді 2015 року вперше було відзначено День Гідності і Свободи.

З нагоди Дня пам’яті жертв Голодомору українська громада щороку проводить вечори пам'яті та панахиди в греко-католицьких церквах у Загребі, Рієці, Славонському Броді, Вуковарі, Каніжі, Шумече, Липовлянах. Громада бере активну участь у просуванні питання визнання Хорватським Сабором Голодомору 1932-1933 років геноцидом українського народу.

Щороку спільними силами дипустанови та діаспори Україна бере участь у традиційному Міжнародному гуманітарному різдвяному ярмарку в Загребі.

У серпні 2016 року Україна була країною-партнером на щорічному фестивалі національних меншин РХ «Липовлянські зустрічі», який проходить під патронатом Президента РХ.

Громада активно долучається до надання допомоги Україні у зв’язку з подіями, пов’язаними з військовою агресією Росії проти нашої держави. Значну підтримку хорватські українці надали в організації відпочинку на хорватській Адріатиці військових та дітей з родин учасників АТО з різних областей України, підготовці тренінгів для психологів і психіатрів МО України та Національної гвардії України (у 2016 році у Хорватії відпочило 700 дітей і 150 воїнів з України, у 2017 році – 500 дітей і 100 воїнів, у 2018 році - 250 дітей, у 2019 році – 50 дітей).

«Українці Хорватії». Книга перша.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux