ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ
Пам’ятний знак у Ловрані, присвячений видатному українському письменникові, мислителеві і політичному діячеві Іванові Франкові (1856 – 1916), встановлено, за погодженням із місцевою владою, на території приморського парку поруч з історичною набережною Лунґомаре на узбережжі затоки Кварнер в Адріатичному морі на честь перебування Івана Франка у Ловрані (Villa Central, лютий-квітень 1909 р.).
Урочисте відкриття пам’ятного знака відбулося 22 жовтня 2022 р. з нагоди Першого парламентського саміту Кримської платформи (Загреб, 25 жовтня 2022 р.) за участі Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука та Голови Хорватського Сабору Гордана Яндроковича.
Ідея увічнення пам’яті Івана Франка у Ловрані постала завдяки ініціативі Посла Василя Кирилича. Ще в січні 2021 року він домовився з мером міста Ловран Бояном Сімонічем про майбутній пам’ятний знак.
Скульптурну композицію та інформаційну таблицю було виготовлено видатними українськими митцями – Володимиром і Василем Одрехівськими – завдяки фінансовій та організаційній підтримці Львівської обласної військової адміністрації (голова – Максим Козицький).
Наукову концепцію проєкту та обґрунтування символічних сенсів пам’ятного знака розробив доктор Богдан Тихолоз, директор Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка.
КОНЦЕПТ ПАМЯТНОГО ЗНАКА
Пам'ятний знак на честь перебування Івана Франка в Ловрані – це алегорична скульптурна композиція «Поет і Птах» роботи відомих українських скульпторів Володимира і Василя Одрехівських, що складається з двох символічних фігур та інформаційної таблиці з усіма необхідними поясненнями.
Одна з фігур уособлює Поета, що, у філософській задумі, виснажений важкою недугою і понадсильною працею, немовби схилився під тягарем власних крил.
Друга – це Птах натхнення, мрії, надії, який стремить увись, повсякчас готовий злетіти до вершин творчості.
Філософсько-естетична концепція пам’ятного знака багатопланова і включає в себе два основні аспекти: біографічний та міжнародний.
Саме в «тихій хорошій Ловрані», над цілющим Адріатичним морем, Поет черпав силу й натхнення для нового злету. Тут він не тільки оздоровився фізично, а й підійнявся на дусі, здобув сили для нового творчого злету.
«Поет і птах» – втілена в образах вічна драма творця і творчості, земного й небесного, матеріального і духовного, людини і мрії. Життєві випробування й страждання, що хилять особистість додолу, і невичерпна сила людського духу, спроможного піднестися над буденністю до справжніх осяянь, – це вічна історія, застигла у бронзі.
Доки стоятиме цей пам'ятний знак над синім Ядраном, доти втомлений життям Поет прагнутиме знову злетіти, щоб «побуять свобідно в вишині», а Птах мрії манитиме його у незнану даль.
Історія тривалих культурних, політичних і економічних взаємин українського й хорватського народів має чимало прикладів справжньої солідарності і взаємопідтримки. Сьогодні, коли український народ героїчно протистоїть російській військовій агресії, Хорватія надає діяльну допомогу і уособлює для українців європейську солідарність у боротьбі з навалою новітнього варварства.
В цьому контексті постать Поета є уособленням мужнього українського народу, який в напрузі і зосередженні виконує свою історичну місію оборони гуманістичних цінностей Західної цивілізації та потребує допомоги й підтримки.
Образ Птаха набуває сенсу символу майбутнього, мрії про вільну і рівноправну співдружність європейських народів на засадах взаємної поваги, партнерства і конструктивної взаємовигідної співпраці.
Адже саме «в народів вольних колів» мислив Іван Франко майбутнє й України, і Хорватії.
ЗВ’ЯЗКИ ІВАНА ФРАНКА З ХОРВАТІЄЮ
У контексті українсько-хорватських міжкультурних зв’язків особливо знаковою є постать Івана Франка (1856–1916) – видатного українського письменника, перекладача, науковця, філософа, громадського й політичного діяча, одного з головних творців модерної української національної ідентичності та активного промотора багатовимірного загальноєвропейського цивілізаційного діалогу.
Іван Франко, зокрема, гаряче цікавився хорватською культурою, досліджував і перекладав українською зразки хорватського фольклору і твори хорватських письменників, був учнем видатного вченого-славіста хорватського походження Ватрослава Яґича, під керівництвом якого захистив докторську дисертацію у Віденському університеті.
Крім того, Іван Франко двічі відвідав хорватські міста-курорти: Ліпік у Славонії (березень-квітень 1908) та Ловран в Істрії (лютий-квітень 1909). Там він оздоровлювався, відпочивав та черпав натхнення для своєї творчості, попри тяжкий стан здоров’я у той період його життя.
Таким чином, Хорватія посідає важливе місце в житті і творчості Івана Франка, а його особа є повноважним представником української культури, ідентичності та державності в загальноєвропейському і світовому контексті.
10 березня 2011 року на честь перебування Івана Франка у Ліпіку, як знак українсько-хорватської дружби і стратегічного партнерства, з ініціативи Посла України у Республіці Хорватія (2006–2009) Маркіяна Лубківського та за підтримки місцевої влади і центральної влади Хорватії на території парку медично-реабілітаційного центру «Toplice Lipik» було встановлено погруддя українському письменникові роботи українського скульптора Костянтина Добрянського.
Пам’ятник став важливим компонентом історико-культурного ландшафту Ліпіка як бальнеологічного курорту загальноєвропейської слави.
А 22 жовтня пам’ятний знак Іванові Франкові постав і в Ловрані, на узбережжі Адріатичного моря, як знак солідарності і взаємної поваги українського й хорватського народів, а також їхнього спільного протистояння новітньому варварству заради цінностей свободи, культури і людяності.
Саме Іван Франко був і досі залишається одним із ключових творців української незалежності і яскравих символів українського волелюбного духу.
КОМАНДА ПРОЄКТУ
Ініціатор проєкту та координатор від Посольства:
Василь Кирилич
Міжнародний куратор проєкту:
Маркіян Лубківський
Координатор проєкту від Львівської обласної військової адміністрації:
Іван Собко
Автори скульптурної композиції:
Володимир Одрехівський
Василь Одрехівський
Науковий куратор проєкту, автор концепції:
Богдан Тихолоз
Проєкт реалізовано за підтримки:
Верховної ради України
Посольства України у Республіці Хорватія
Львівської обласної державної адміністрації
Муніципалітету Ловрана
Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка
БІЛЬШЕ ІНФОРМАЦІЇ
можна знайти тут:
Офіційна сторінка Дому Франка (Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка)
Науково-просвітницький інтернет-портал Франко:Наживо
https://frankolive.wordpress.com/
Науково-популярна інтернет-енциклопедія «Franko from A to Z» (українською, англійською та німецькою мовами)
http://fromatoz.dimfranka.lviv.ua/
Стаття про Івана Франка у Вікіпедії:
UA
https://uk.wikipedia.org/wiki/Франко_Іван_Якович
ENG
https://en.wikipedia.org/wiki/Ivan_Franko
HR
https://hr.wikipedia.org/wiki/Ivan_Franko
DE
https://de.wikipedia.org/wiki/Iwan_Franko