• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Hrvatski
 • Стара версія
"Сучасна Україна напередодні парламентських виборів"
Опубліковано 31 жовтня 2012 року о 14:59

Неофіційний переклад з хорватської мови

Журнал „Senior“,жовтень  2012 року

 

Стаття, підготована Посольством України в РХ

у хорватському журналі «Senior»

(друкованому виданні владної партії SDP)

 

«СУЧАСНА УКРАЇНА

НАПЕРЕДОДНІ ПАРЛАМЕНТСЬКИХ ВИБОРІВ»

(жовтень 2012 р.) 

Відносини між українським і хорватським народами мають довгу і глибоку історію, яка налічує століття, та сягає своїми коріннями до спільного слов’янського походження. Це – дружні, позитивні відносини, які не мають жодних відкритих питань. Хорватія завжди була для України надійним партнером і приятелем. Хорватія й Україна – дві держави з дуже схожими історичними долями, які в 1991 році вирушили шляхом своєї незалежності. Дві країни мають розвинуті контакти на міждержавному та міжурядовому рівнях, а у двосторонніх відносинах ніколи не було відкритих питань. 

Основні напрямки розвитку України 

24 серпня ц.р. Україна відзначила 21 річницю своєї незалежності. З дня проголошення незалежності до моменту такого своєрідного «повноліття»  наша держава пройшла складні трансформаційні процеси, пов’язані із переходом від двополюсного світу до нового світового ладу. Україна «перехворіла» усіма хворобами держав у процесі становлення - пережила болісний перехід від соціалістичної до ринкової економіки, впровадила принципи демократії та розбудувала незалежні інституції.

Не можна не зауважити схожості у шляхах розвитку України та Хорватії. Впродовж тривалого часу обидва народи прагнули своєї власної держави, відчуваючи приналежність до великої європейської сім’ї. Здобувши незалежність у 1991 році, і Україна й Хорватія взяли курс на розбудову демократичного суспільства, правової держави, ринкової економіки, включення у світові та євроінтеграційні процеси.

            Україні сьогодні вдалося позиціонувати себе як зростаючу, стабільну, економічно перспективну частину Європи, яка подолала важкий період політичного розбрату і увійшла у новий відрізок європейської історії як геополітично ключова ланка, що об’єднує Схід та Захід континенту. Таке внутрішнє становлення та міжнародне позиціонування України є метою та амбіцією нашої держави. А також першою причиною того, чому Україна важлива не лише на національному та регіональному, а й на загальноєвропейському рівні.

            В Україні, яка крокує до членства в Європейському Союзі, тривають комплексні реформи. Радикально скорочується бюрократичний апарат. Здійснюється дерегуляція цілих галузей національної економіки. Ухвалений пакет законів про боротьбу із корупцією. 

Зовнішня політика України 

Україна без вагань визначила свій головний зовнішньополітичний пріоритет – вступ до ЄС.

У стосунках з Євросоюзом Україна має за мету досягнення двох завдань.

Перше – безвізовий режим. Триває робота над виконанням Акційного плану лібералізації візового режиму з Європейським Союзом.

Другий пріоритет - укладення Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, що включає створення зони вільної торгівлі.

Після цього очікується наступний крок – відкриття переговорів про вступ до ЄС.

У двосторонніх відносинах пріоритетними є підтримка стратегічного характеру відносин між Україною та РФ, активний діалог зі США, підтримка високої динаміки стратегічного діалогу з Польщею, активізація співробітництва з іншими сусідніми державами та країнами  Чорноморського регіону.

У міжнародній багатосторонній співпраці важливим є головування України в 2012 р. у Центральноєвропейській ініціативі та активна участь України в роботі ОБСЄ. Зараз Україна готується до головування в ОБСЄ у наступному 2013 році.

Для України також є важливим конструктивне та прагматичне партнерство з НАТО, що включає й активну  участь України в миротворчих та антитерористичних операціях під проводом Альянсу. 

Економіка        

Одним з головних хорватсько-українських пріоритетів в сучасних економічних умовах є економізація двосторонніх відносин. У докризовому періоді товарообіг між Хорватією і Україною щороку фіксував ріст на 30-50%. Між тим, світова фінансова та економічна криза спровокувала різке падіння двостороннього обміну товарами та послугами. Але вже зараз появляються позитивні тенденції щодо росту взаємної двосторонньої торгівлі; проте цього ще не достатньо для досягнення докризових показників рівня економічного співробітництва. Україна досягла незаперечних економічних переваг, між якими одна з найбільших в Європі за останні два роки динаміка росту ВВП, одного з найбільших ринків Східної Європи (46 млн. споживачів), 5-те місце у світі за кількістю сертифікованих ІТ спеціалістів, стратегічно вигідне географічне розташування, доступ до чотирьох з десяти європейських транспортних коридорів, 1/3 світових чорноземів. Хорватія також має свій економічний та інвестиційний потенціали, які ще не використані в повній мірі. І все ж таки нашим країнам ще треба докласти багато зусиль щоб до кінця використати свої переваги і досягти поставлених цілей.

          У наших відносинах важливо активне співробітництво українського і хорватського бізнесу. Це підтверджує проведення 04.10.2011 в м.Київ та 10.05.2012 в м.Донецьк українсько-хорватських бізнес-форумів за підтримки Торгово-промислових палат України та Хорватії, а також Українського союзу промисловців і підприємців. Великі надії покладаємо у проведення чергового засідання Міжурядової українсько-хорватської комісії з торговельно-економічного співробітництва, яке проходитиме восени в м.Київ, яка дасть можливість на державному рівні підтримати бізнес. У вересні 2012 року Україна брала участь у 88 Міжнародному Загребському ярмарку. У січні ц.р. була країною-партнером на «Віроекспо».

        Україна і Хорватія стежать за загальноєвропейським трендом заснованим на децентралізації і посиленню міжрегіональних відносин. Декілька українських і хорватських регіонів визнали переваги безпосередньої співпраці. Так, тільки протягом останніх двох років розпочалося співробітництво між Закарпатською областю та Вуковарсько-сремською жупанією, Київською областю та Загребською і Сплітсько-далматинською жупанією, Херсонською областю та Задарською жупанією,  Хмельницькою областю та Віровітічко-подравскою жупанією, Тернопільською областю та Бродско-посавською жупанією, Вінницькою областю та Осієчко-баранською жупанією, міста Дрогобич та міста Ліпік. Також Посольством продовжується реалізація попередніх домовленостей щодо започаткування співробітництва між Чернівецькою областю та Вараждінською жупанією, Івано-Франківською областю та Пожеско-славонською жупанією, Рівненською областю та Меджімурскою жупанією, Чернігівською областю та Пріморско-горанскою жупанією, містами Київ і Загреб, Севастополь і Задар, Самбір і Самобор.

       При визначенні короткострокових, середньострокових і довгострокових інтересів потрібно орієнтуватися на великі можливості економічної співпраці між Україною і Хорватією у сферах фінансових послуг, металургії, машинобудування, енергетиці, нафтопереробної, хімічної, деревообробної промисловості, виробництві будівельних матеріалів, сільського господарства, туризму.  

Культура 

Діалог між Україною і Хорватією відбувається не лише на міжурядовому та міждержавному рівнях – активно включається в співпрацю й молодь наших двох держав.

Усе частішими стають студентські та учнівські обміни. Співпрацюють такі факультети, як філософський, політичних наук та економічний Загребського університету з хорватської сторони  -  та історичний і міжнародних справ КНУ, а також Університет державної податкової служби України.

Крім співпраці Загребського та Київського й Львівського університетів, домовлена співпраця між університетами м. Рієка та м. Чернівці.

Цього літа розпочалася співпраця між середніми школами Києва та Загреба, і в липні ц.р. група загребських школярів  Електротехнічної ремісничої школи відвідала побратимську школу - Навчально-науковий центр професійно-технічної освіти м. Києва. Була підписана Угода про співпрацю двох шкіл, а крім того хорватські школярі побачили найкраще, що є в Києві – широкий Дніпро, Лавру, національні парки, скуштували українські національні страви. А восени очікується приїзд українських школярів до Хорватії.

Не залишаються осторонь і молодші школярі. Цього літа вже втретє хорватські талановиті діти більше 2-х тижнів преебували на відпочинку в Україні у міжнародному дитячому таборі «Артек» на Чорному морі, і повернулись додому веселі, загорілі, переповнені новим позитивним досвідом. В Україні вони як офіційні делегати від Республіки Хорватія разом з дітьми з 54 інших країн світу взяли участь у міжнародному дитячому фестивалі «Змінимо світ на краще», який щороку організовує Україна. З України в Хорватію діти привезли листа, підписаного дітьми з різних держав, для Президента країни – зі зверненням про збереження миру на планеті.

 Продовжують співпрацю Спілки художників двох країн – цього року хорватські художники знову відвідають Україну, а українські - Хорватію. Ведуться переговори про реалізацію Днів культури України в Хорватії у наступному 2013 році, та – відповідно – днів хорватської культури в Україні у 2014 році. 

Діаспора 

Чисельна українська і русинська меншина проживає в Хорватії. Українська і русинська меншина в РХ отримують підтримку зі сторони держави, рівень забезпечення їхніх прав є доволі високим і відповідає європейським стандартам. Якщо порівняти становище української і русинської меншин в Хорватії з іншими державами в регіоні, то можна сказати, що діаспора в РХ отримує доволі добре забезпечення і задоволена своїм статусом. Меншини є багатством кожної держави, і кожна меншина щось додає Хорватії.  Хорватія може пишатися  всіма меншинами, які підтримали її в тяжкі хвилини, як це зробити українці й русини. 

Євро-2012 

Недавно Україна була господарем футбольного чемпіонату Євро-2012. Передусім це велика честь. Після кризи 2009 року багато хто був скептичним. Чемпіонат Євро-2012 був важливим для промоції України, проте найбільш важливим стало те, що чемпіонат дав позитивні підсумки. В Євро-2012 було вкладено 5,5 млрд. доларів, а прибуток становитиме майже мільярд доларів.  Важливо, крім того, що для України залишилася вся інфраструктура – аеродроми, готелі, стадіони. Україна приготувала справжнє футбольне свято у відповідь усім скептикам.

 Вибори

 28 жовтня 2012 року  в Україні відбудуться чергові парламентські вибори. Держава очікує продовження демократичних процесів та реформ, необхідних для європейського шляху України. Беручи до уваги політичні обставини в Україні, перебіг виборчої кампанії та результати парламентських виборів, очевидно, будуть уважно спостерігатися зі сторони міжнародної та української громадськості. Тому Україна зацікавлена в максимально демократичному, відкритому виборчому процесі, який дасть зрозуміти, що наша держава є надійним і демократичним партнером. Ще пів року тому Україна запросила міжнародних спостерігачів, а Президент В.Янукович особисто звернувся до всіх президентів держав та урядів країн-членів ОБСЄ з закликом направити спостережні місії на вибори в Україні. Українська сторона сподівається прийняти і спостерігачів від Хорватії.

Перспективи співпраці

Республіка Хорватія і Україна констатують безперервний розвиток діалогу між двома державами.

Цього літа Міністр закордонних справ України К.І.Грищенко взяв участь в Croatia Summit-і у Дубровнику, де провів зустрічі з Президентом РХ Іво Йосиповичем та Міністром закордонних і європейських справ РХ Весною Пусич. На порядку денному постійно знаходяться нові перспективні цілі. Незабаром очікується урочисте відкриття почесного консульства РХ в українському місті Донецьк. Готується низка офіційних візитів на високому та найвищому рівнях. В планах – реалізація Днів культури України в РХ, та Днів культури Хорватії в Україні.

Наші дві держави дивляться в завтрашній день, будуючи, крок за кроком, свій шлях до європейського майбутнього, розвинутої ринкової економіки, всеохоплюючої демократії та верховенства права.

Шукати нові напрямки співпраці, в яких присутній двосторонній інтерес – це одне з головних наших завдань. Важливо розвивати хорватсько-українські відносини, від яких отримували б користь і Україна, і Республіка Хорватія.

 

 

Senior,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux