• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Hrvatski
 • Стара версія
Інтерв’ю Посла України в Боснії і Герцеговині О.Левченка під назвою «Європейський шлях Боснії і Герцеговини – є логічним і незаперечним»
Опубліковано 30 квітня 2013 року о 14:49

Посол України у Боснії і Герцеговині Олександр Левченко:

«Європейський шлях Боснії і Герцеговини – є логічним і незаперечним»

 

Текст: Рашид Хакич 

 О.М.Левченко на дипломатичній службі з березня 1992 р. Працював на посадах віце-консула Генконсульства України в Белграді, першого секретаря Посольства України в СР Югославії, радника, заступника глави дипломатичної місії України в Республіці Хорватія. З жовтня 2010 р. – Посол України в Хорватії. У серпні 2011 р. рішенням Президента України призначений Надзвичайним і Повноваженим Послом України в Боснії і Герцеговині (за сумісництвом). Навчався у Дипломатичній академії МЗС України та у 1999 р. отримав диплом магістра зовнішньої політики, а у 2003 р. закінчив курс навчання в Українській академії зовнішньої торгівлі (магістр менеджменту зовнішньоекономічної діяльності).

 Про роль України у регіональному контексті, про економічне співробітництво його країни з країнами Балкан, про більші ніж столітнє співжиття української національної меншини на боснійсько-герцеговинських просторах для «BH Business Magazin» розповідає Його Високоповажність Олександр Левченко.

 BH Business Magazin: Ваша Високоповажносте, як би Ви у коротких рисах представили Україну з точки зору її становища на міжнародній, європейській політичній і економічній мапі. Якими є основні зовнішньополітичні пріоритети Вашої країни?

 Й.В.Олександр Левченко: Зважаючи на те, що Україна знаходиться у самому центрі Європейського континенту, що, як ви знаєте, позначено й спеціальним знаком поблизу міста Рахова на Закарпатті, Україна все більше виокремлюється на європейській політичній мапі. Очевидно, що українці – старовинний слов’янський європейський народ, тому географічно, історично, культурно і цивілізаційно Україна належить до Європи. Вона орієнтована на європейські цінності і віддана своїй європейській сутності. Підписання Угоди про асоціацію з ЄС є нашою стратегічною метою. Минулого року ми узгодити текст цієї Угоди, яку плануємо підписати до кінця поточного року. Про це йшла мова й на останньому Саміті Україна-ЄС, що відбувся 25 березня ц.р. у Брюсселі. Значна частина цієї Угоди стосується запровадження Зони вільної торгівлі між Україною і ЄС. Український ринок з майже п’ятдесят мільйонів споживачів становить значний інтерес для наших торговельних партнерів і не лише в Європі.

З іншого боку, Україна є історично і культурно близька з Росією - нашим найбільшим сусідом, з яким ми послідовно будуємо конструктивні відносини. До речі, в новій редакції Стратегії національної безпеки України, ухваленої Указом Президента України у минулому році, передбачено подальший розвиток відносин з усіма нашими ключовими партнерами: з Росією, з США і Китаєм, виходячи з національних інтересів України. Ми розвиваємо взаємно корисне партнерство й з державами з інших регіонів: Азії, Африки, Латинської Америки. У Стратегії відображено позаблоковий статус України, яка не має наміру набувати членства у жодному з військових блоків. Тому ми вважаємо, що мають бути належним чином посилені механізми міжнародних гарантій безпеки нашої країни.

 Економічне співробітництво може і має бути інтенсивніше

BH Business Magazin: Як можна оцінити двосторонні відносини між Україною та Боснією і Герцеговиною, з акцентом на досягнутому рівні економічного співробітництва та співпраці у галузі науки і культури?

 Й.В.Олександр Левченко: Політичний діалог між двома країнами розвивається у конструктивному дусі. Ми не маємо відкритих політичних питань. Україна і БіГ завжди добре співпрацювали у рамках міжнародних і регіональних організацій. Я переконаний, що обидві країни мають значний потенціал для розвитку двостороннього економічного співробітництва. На жаль, ми не можемо похвалитися, що цей потенціал використовуємо повною мірою. Наш двосторонній товарообіг, хоча й суттєво виріс за останні роки, все ще перебуває на низькому рівні. Традиційно на боснійсько-герцеговинському ринку Україна представлена продукцією металургії. БіГ експортує до України ліки. Для розширення співпраці у цій сфері завжди є простір. Наша країна, як ви знаєте, один з найбільших європейських виробників зернових, цукру, олії, тому я переконаний, що перспективною є спільна обробка і подальший продаж на ринках третіх країн сільськогосподарської продукції, у країни ЦЕФТА та ЄС. Сьогодні ми маємо й відповідну договірно-правову базу, яка забезпечує нормальну співпрацю у галузі економіки. У цьому контексті окремо хотів би нагадати про Угоду про безвізовий режим поїздок між Україною і БіГ, яка набула чинності наприкінці 2011 р. та передбачає можливість взаємних поїздок громадян без віз строком до 30 днів. Одним з найбільш перспективних напрямів співпраці є встановлення партнерських контактів між регіонами і містами. У 2011 р. було підписано Угоду про налагодження співробітництва між Тернопільською областю України та Республікою Сербською, у рамках якої у минулому році делегація Тернопільської області відвідала низку міст у РС, у ході переговорів йшлося про торговельно-економічні і культурні проекти, які, сподіваємося, незабаром будуть нереалізовані.

У даний час ми працюємо над встановленням контактів між РС та Луганською областю, Федерацією БіГ та Дніпропетровщиною. Розширюється співпраця між містами Кривий Ріг і Зеніца, муніципалітетами Лакташі і Пирнявор, де проживає українська громада, та містами Жидачів Львівської області і Долина Івано-Франківської області. Я вважаю, що регіональна співпраця є більш гнучкою та допомагає встановленню прямих контактів між людьми, зокрема, між представниками ділових кіл.

 BH Business Magazin: В яких областях слід активізувати співробітництво і які конкретні заходи слід вжити з метою його інтенсифікації?

 Й.В.Олександр Левченко: На жаль, як я вже згадав, ми не можемо бути задоволеними рівнем нашої торговельно-економічної співпраці. Причини такої ситуації об’єктивного і суб’єктивного характеру. Усі сьогодні говорять про світову економічну і фінансову кризу. Звичайно, вона справляє свій негативний вплив на торговельним оборот, але маю наголосити й на пасивності представників ділових кіл як з України, так й з БіГ. Минулого року ми спробували організувати діловий форум, однак відгук з обох сторін був незадовільним. Державні структури з одного і з другого боку мають створити сприятливу атмосферу для розвитку співробітництва, забезпечити відповідну правову базу, яка дозволить налагодити співпрацю, а ділові люди повинні виступати з ініціативами та пробувати щось робити. Існує достатньо простору для співпраці у галузі культури і науки. Ці сфери потребують значної фінансової підтримки, якої, на жаль, бракує у часи кризи. Попри це, я оптиміст і вірю в те, що ближчим часом нам вдасться реалізувати низку спільних проектів, зокрема, у рамках регіонального співробітництва.    

 Дати більше шансів молоді

BH Business Magazin: Якими є пріоритети українського головування в ОБСЄ  та Організації чорноморського економічного співробітництва? Які позитивні наслідки слід очікувати з цього приводу в БіГ?

 Й.В.Олександр Левченко: У поточному році Україна головує в Організації чорноморського економічного співробітництва і в ОБСЄ. Серед пріоритетів українського головування в ОБСЄ слід виділити пошук рішень для довготривалих конфліктів к зоні ОБСЄ, посилення контролю над озброєнням, заходи побудови довіри і безпеки та запобігання негативному впливові енергетичного сектору на довкілля. Україна планує присвятити більше уваги боротьбі з торгівлею людьми, захисту свободи слова та іншим важливим питанням у рамках гуманітарного виміру ОБСЄ. Окрему увагу плануємо присвятити молодим поколінням, їх ролі у розвитку громадянського суспільства. Маючи це на увазі, ми плануємо провести в Україні міжнародний форум з метою більш активного залучення молоді з усіх країн – членів ОБСЄ і партнерів ОБСЄ до співпраці в рамках Організації. Під час форуму окремий акцент ми воліємо зробити на більшому залученні інститутів громадянського суспільства до діяльності ОБСЄ. Переконаний, що ці питання важливі й для БіГ, в якій ОБСЄ відіграє важливу роль у процесі реалізації Дейтонської угоди.

У першій половині року ми головуватимемо в ОЧЕС, до складу якої входять 12 країн Чорноморського регіону, включаючи й південь Балкан. Наші пріоритети – подальший розвиток співпраці у Чорноморському регіоні, реалізація важливих інфраструктурних проектів, таких як будівництво Чорноморської автомагістралі та морських шляхів. Цей регіон знаходиться у безпосередній близькості до БіГ, тому все, що там відбувається, думаю, становить інтерес і для вашої країни.

 BH Business Magazin: У нещодавньому інтерв’ю BH Business Magazin пан Сініша Гатарич, голова муніципалітету Пирнявор, акцентував увагу на доцільності активізації співробітництва з посольствами усіх країн, представники яких проживають на території згаданої місцевої спільноти і в БіГ у цілому. Яким ви бачите становище української меншини в нашій країні і які конкретно показники готовності допомогти у реалізації спільних економічних, культурних та інших проектів?

 Й.В.Олександр Левченко: Боснія і Герцеговина для України становить особливий інтерес з огляду на факт проживання на її теренах більш ніж 100 років української національної меншини – нашої найстарішої діаспори в Європі. До Першої Світової війни у БіГ проживало близько 12 000 українців. За неофіційними даними, сьогодні їх тут проживає близько 3 500, а точну цифру будемо знати після проведення перепису населення. Хочу наголосити, що українці повністю інтегровані у боснійсько-герцеговинське суспільство, але вони зберегли свою самобутність, говорять своєю мовою, ідуть у свої церкви, вони більшістю греко-католики і дотримуються традицій своїх дідів. Сьогодні переважно мешкають на території Республіки Сербської. Ми задоволені співробітництвом з місцевими властями, які допомагають діяльності українських культурно-просвітницьких товариств. Я поки не мав нагоди особисто познайомитись з паном Сінішею Ганаричем – новим головою муніципалітету Пирнявор, але вітаю його інтерес і наміри співпрацювати з нашим Посольством. Я чув, що він також має українське коріння, що для нас особливо приємно. У Пирняворі, який звуть «Малою Європою», проживає одна з найбільших українських громад, яка має своє культурно-мистецьке товариство. На теренах БіГ зареєстровано близько 10 українських товариств, усі вони активні у популяризації української культури і традицій. Саме українська національна меншина виступила з ініціативою налагодження партнерських контактів між Республікою Сербською і Тернопільщиною, тому, власне, вони й є тим мостом, який об’єднує дві країни, а Пирнявор налагодив партнерські контакти з м.Жидачів. Говорячи про становище української меншини у БіГ, маю нагадати, що ваша країна, підписала відповідні міжнародні акти, що стосуються проблематики захисту прав національних меншин. У цьому контексті найбільш важливим є питання імплементації рішення Європейського суду з прав людини по справі «Сейдич-Фінці проти БіГ», що передбачає внесення змін до Конституції та виборчого законодавства БіГ, що забезпечило б представникам національних меншин бути обраними до Президії БіГ та Палати народів державного парламенту. Сподіваємося, що це буде зроблено незабаром.        

 

BH Business Magazin: Якими є боснійці і герцеговинці на Ваш погляд? і яким є Ваш сигнал боснійсько-герцеговинським лідерам з тим, щоб наявні економічні, експертні та інші ресурси були б більш повно задіяні у створенні доданої вартості та у і процесі формування більш позитивної загальної атмосфери?             

 Й.В.Олександр Левченко: З мого досвіду боснійці і герцеговинці дуже схожі на українців  по менталітету і характеру. З точки зору походження слов’янських народів, вважається, що їх прабатьківщина була на території між Дніпром, Карпатами і Віслою, тобто, головним чином на території нинішньої України. Тому ми маємо спільне коріння по слов’янській лінії. Ваші люди дуже гостинні і працьовиті, як і Українці, тому у БіГ ми почуваємося, як вдома. Боснія і Герцеговина має цікаву і багату історію й культуру, які належать до спільної Європейської скарбниці. Європейський шлях, обраний вашою країною, є логічним і незаперечним. У той же час, я не хотів би розповідати політичним лідерам у БіГ, що вони мають робити. Думаю, до усі вони мають спільну візію і бажання  - країна має бути процвітаючою та якомога швидше увійти до складу ЄС. Тому хотів би побажати вашим політикам подвоїти зусилля у пошукові рішучих і компромісних рішень, що є дуже складним завданням. Громадяни Боснії і Герцеговини, безвідносно до їх етнічної чи релігійної приналежності, заслуговують на те, що б сповнилися їх надії на краще і достойніше життя.   

BH Business Magazin,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux