Стаття Посла України в Республіці Хорватія О.М.Левченка
У хорватській газеті Večernji list, 28 травня 2013 року
ПРАВДОЮ Є ЛИШЕ ТЕ, ЩО МИ ДІЙСНО НА 4,6 МІЛЬЙОНІВ ЄВРО
ДЕШЕВШІ ВІД КОНКУРЕНТІВ
2 квітня 2013 р. я вже дав спростування на публікацію у Večernjem listu, в якому заперечив твердження про те, що літаки МІГ-21, які українська державна компанія «Укрспецекспорт» пропонує на продаж Хорватії, ніби-то належать не Україні, а Ємену.
Проте, 27 травня у Večernjem знову з’явився матеріал з тими ж твердженнями. Правду кажучи, цього разу це був матеріал не хорватського журналіста, а посилання на інформацію, надруковану в українській англомовній газеті Kyiv Post. Це, так би мовити, мало б додати більшої вірогідності звинуваченням.
Проте, ніякої додаткової вірогідності немає. Я стверджував, і своє твердження аргументував, що проти пропозиції українського «Укрспецекспорту» конкуренти ведуть активну і нечесну кампанію в хорватських ЗМІ. Цього разу ті ж самі «аргументи», які йдуть з тих самих джерел, з’явилися і в українській газеті, що їх ніяк не робить більш правдивими.
Правда є у фактах, тож я ними і скористуюся. Що стосується питання про власність, можу лише повторити, вже вкотре, наступне:
Власником МІГ-ів, про які йде мова, є Україна. Ємен дійсно замовив 28 літаків, а компанія «Одесавіаремсервіс» відремонтувала їх і підготувала для вивезення. 20 літаків було продано і передано покупцю, а від покупки решти 8 Ємен відмовився через фінансові причини. Тобто, товар виявився непроданим, залишився у власності України та був запропонований іншому покупцю, Хорватії. Здавалося б, зовсім рутинна, тривіальна ситуація. Конкурент, проте, зробив з неї мега-скандал. У відповідь і на підтвердження раніше наданої документації, український «Одесавіаремсервіс» направив до компетентних хорватських органів підтвердження про те, що він є власником літаків.
Це, так би мовити, старі, багато раз повторені і розвінчані звинувачення. Проте, в газеті Kyiv Post, а за нею і у Večernjem listu наводиться і один новий «аргумент», на якому будується ціла звинувачувальна конструкція. Так, стверджується, що в документації, яку «Одесавіаремсервіс» надав хорватським органам, пише, що згадані МІГ-и було придбано від швейцарської компанії Scimitar System SA. Як пишуть у Kyiv Post і у Večernjem listu, ця швейцарська фірма була створена аж 8 місяців пізніше. Виходячи з цього, документація про власність є нібито сфальсифікованою.
Шановні панове журналісти, якби ви спробували більш детально вивчити факти, то побачили б, що стали жертвою обману якраз зі сторони організаторів брудної кампанії. У документах про власність немає жодного слова про швейцарську фірму – мова йде про британську компанію з такою ж самою назвою Scimitar System SA, яка успішно працювала і в 2003 р., і до того. Таким чином, цей «доказ» тане, як сніг навесні, а з ним і ціла звинувачувальна конструкція.
Мушу ще раз розчарувати любителів сенсацій. 17 травня ц.р. в Міноборони Хорватії відкрили конверти з пропозиціями учасників тендеру про продаж і ремонт МІГ-ів. Міноборони РХ попросив українську сторону надати додаткове підтвердження про власність літаків. 27 травня ц.р. українська сторона надала усі необхідні документи, офіційно завірені, з датами, номерами, з яких чітко видно, коли і звідки літаки були придбані і хто є їхнім власником.
Єдина правда, яка міститься у публікації у Večernjem listu, є наступною: українська пропозиція дійсно є на 4, 6 мільйонів євро дешевшою від пропозиції конкурента.