• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Hrvatski
 • Стара версія
Інтерв’ю Міністра оборони України П.Лебедєва на хорватському веб-сайті «Дефендер»
Опубліковано 21 жовтня 2013 року о 10:33

Інтерв’ю Міністра оборони України П.Лебедєва

на хорватському веб-сайті «Дефендер»

18 жовтня 2013 р.

 

УКРАЇНСЬКИЙ МІНІСТР: МИ ЗАПРОПОНУЄМО ЦІКАВІ РІШЕННЯ ДЛЯ МОДЕРНІЗАЦІЇ ХОРВАТСЬКИХ ТАНКІВ.

У середині наступного тижня з офіційним візитом до Міністерства оборони Республіки Хорватія приїжджає Міністр оборони України П.В.Лебедєв. Безпосередньо напередодні цього візиту «Дефендер» розмовляв з українським міністром оборони про військову співпрацю України та Хорватії, можливості розширення співробітництва, реформи, через які проходить українська армія та стосунки України з НАТО.

 

Як Ви бачите дотеперішню співпрацю між нашими країнами у військовій галузі?

Перш за все, відзначу пожвавлення військово-технічного партнерства між нашими країнами. У 2011 р. була заснована й провела у Києві перше засідання Спільна українсько-хорватська комісія з питань військово-технічного співробітництва. Друге засідання планується в Загребі в першій половині 2014 р. Було підписано контракти, згідно з якими Україна відремонтує для Збройних сил Хорватії 7 бойових літаків МіГ-21 і продасть іще 5, будуть відремонтовані також 6 вертольотів Мі-8. Вже досягнуто домовленостей про навчання персоналу хорватської сторони обслуговуванню та ремонту військово-транспортних вертольотів.

Враховуючи потужний потенціал українського ВПК, сподіваюся, що це тільки початок плідного і взаємовигідного співробітництва. Нам вдалося налагодити повний цикл виробництва бронетанкової продукції, ми маємо значні традиції у танкобудуванні. Починаючи з  легендарного, найбільш масового танка в історії – Т-34, і закінчуючи найсучаснішим вітчизняним «Оплотом», наші конструктори залишаються законодавцями тенденцій розвитку галузі. Впевнений. Ми зможемо запропонувати цікаві рішення для модернізації танків М-84.

Звичайно, ми детально ознайомимося з хорватською військовою галуззю та будемо намагатися вибрати найкращі хорватські вироби для потреб ЗС України. Співпраця Хорватії та України для потреб третіх держав також є цікавою. У майбутньому, оскільки як Хорватія, так і Україна беруть участь в миротворчих місіях у всьому світі, не виключеною є й така співпраця. Існує також потенціал спільних навчань у всіх військових галузях.

 

Павле Валентиновичу, сьогодні українське військо переживає значні зміни. План реформування вже пройшов всі етапи затвердження, і вже виконується з 2 вересня. На що спрямовано реформу, які головні її акценти?

По-перше, вітаю громадян республіки Хорватія із  доленосною подією - вступом до Євросоюзу. Ви стали повноправними громадянами великої  європейської родини. Це велика відповідальність, але і ще більші можливості розвитку. Україна сьогодні демонструє значні зусилля з інтеграції у європейський економічний простір, готовність підтримати у якості партнера військові операції Євросоюзу із  забезпечення миру та зрілість до якісних суспільних і геополітичних змін. Впевнений, ми продовжимо кооперацію між нашими державами, і виведемо його на новий рівень взаємовигідної  співпраці та партнерства.

Щодо реформування. Як і наші колеги з Міністерства оборони РХ, ми давно усвідомлювали необхідність змін та модернізації  українського війська. Пошук перспективного формату Збройних Сил України, армії майбутнього відбувається від Дня проголошення Незалежності України. Разом із тим, реальні, найбільш знакові зміни на шляху до армії європейського типу розпочаті в Україні у 2013.

Головні завдання реформи Збройних Сил України – збереження кадрового потенціалу, відхід від системи призову до комплектування військ за контрактом, принципова зміна укладу служби,  підвищення інтенсивності бойової підготовки та рівня боєготовності військ. Зараз триває перший етап, який включає оптимізацію чисельності та завершення формування перспективного складу Збройних Сил моделі 2017-го року. Державну програму, за якою відбуваються заходи, затвердив Кабінет Міністрів України, заклавши на її виконання 131 млрд. грн., тобто 90 млрд. хорватських кун.

У розробці програми реформування Збройних Сил України до 2017 ми використали досвід провідних країн світу, що перевели свої  війська на контрактну основу - армій Британії, Німеччини, Польщі та інших європейських країн. І хоча, за оцінками експертів, протягом найближчих семи років Україні та її територіальній цілісності прямо ніхто не загрожуватиме, локальні конфлікти на економічному підґрунті не виключаються. Саме тому, спираючись на досвід, накопичений в оборонному відомстві протягом десятиліть, головні акценти реформи робляться на розвиткові високомобільних десантних військ, авіації, флоту, радіолокаційних засобів та засобів зв’язку.

 

Як ви залучаєте людей на військову службу за контрактом? Чим ви мотивуєте молодих людей до обрання військової професії? 

Перехід на комплектування Збройних Сил виключно за контрактним принципом – одне із чотирьох пріоритетних завдань, які визначив Президент України, Віктор Янукович. А професіоналізувати військо, водночас зберігши кадри, можливо лише за умови реальних кроків вирішення соціальних проблем військовослужбовців. І служити за контрактом набиратимуть найкращих на конкурсній основі.

Останній «призовник» звільняється із  Збройних Сил у 2014, але вже сьогодні армія укомплектована на 58% контрактниками. Перш за все, Збройні Сили України успішно конкурують на ринку праці із приватними компаніями, забезпечуючи привабливий соціальний пакет для військовослужбовців. Пакет включає найкращу безкоштовну медицину для військового та членів його родини, безкоштовну вищу освіту, новий уклад служби, постійну освіту та можливості кар’єрного зростання. Збільшуються і самі виплати військовослужбовцям.

Загалом, до квітня 2014-го грошове забезпечення контрактника збільшиться удвічі порівняно з квітнем 2013. Крім того, відмінники бойової  підготовки отримають також бонуси та доплати за високі показники бойової підготовки. Крім того, реалізується комплексна програма забезпечення службовим житлом контрактників та постійним житлом – ветеранів Збройних Сил. Сьогодні вирішення соціальних проблем військовослужбовця-контрактника дозволяє професії не лише конкурувати на ринку праці, а й впливати на престижність військового у суспільному сприйнятті.

 

Ви згадали про нові стандарти бойової  підготовки. Що Ви мали на увазі?

Згідно з Державною комплексною програмою реформування і розвитку Збройних Сил України на період до 2017 року, основні ресурси спрямовуватимуться на бойову підготовку. Проведені фінансові розрахунки на виконання Програми здійснювались, виходячи із завдань, поставлених державою перед Збройними Силами. Відтак передбачається значне збільшення заходів бойової підготовки, що дозволить підвищити рівень бойової готовності військ. На переозброєння війська, модернізацію, ремонт і закупівлю нового озброєння для авіації, флоту та сухопутних військ протягом п’яти років заплановано близько 28 млрд. грн. (19,3 млрд. хорватських кун). Пріоритетними напрямками оснащення та переозброєння залишатимуться авіація, зенітні ракетні комплекси, радіотехнічні війська, ракетні комплекси, корабельний склад, засоби автоматизованого керування військами, безпілотні літальні апарати та тренажери. Вивчаються й нові види озброєння. Перевага у виконанні сучасних військових замовлень надається вітчизняним підприємствам і цей факт вартує окремого наголосу. Зокрема сучасна бронетехніка – танки «Булат», «Оплот» і БТР-4 – виготовляється українськими підприємствами. Однак у технологічно застарілі програми, які так і не вдалося реалізувати, вносяться корективи. Окремі із них взагалі призупинено, як, наприклад, програму ракетного комплексу «Сапсан». Але є й інше підприємство вітчизняного ОПК, де вже створено абсолютно новий український ракетний тактичний комплекс. Його дослідний зразок планується отримати до кінця року, а серійне виробництво розпочати у 2014-2015 роках.

До 2017 року планується закупити корвет, 2 літаки Ан-70, до 10 бронекатерів, провести глибоку модернізацію бойових літаків, вертольотів, зенітних ракетних й радіолокаційних комплексів та розробити власний сучасний ракетний комплекс корабельного базування. Я знаю, що приблизно такі ж плани і у наших  хорватських колег – посилення морської та авіаційної компоненти.

Я знаю, що наші колеги з Міністерства оборони РХ вирішили відмовитися від автомата Калашникова на користь власної  розробки. Це логічний крок, варто розвивати власний ВПК, а прагнення виконати державне оборонне замовлення власними силами - це серйозна складова оборонної стратегії держави. Мені цікаво ознайомитися з  місцевими зразками стрілецької зброї та техніки. Україна ж поки залишається при власних стандартах. Ми маємо достатньо боєприпасів та новітніх модифікацій стрілецької зброї на основі родини Калашникових, їх налагоджене власне виробництво.

 

Розкажіть, будь ласка,  про співпрацю України із НАТО.

Україна продовжує робити свій внесок у справу підтримання миру і стабільності,  на євроатлантичному просторі та поза його межами. Україна і надалі надаватиме підтримку міжнародним операціям Альянсу з підтримання миру і безпеки. Так само, як і хорватські військові, наші спеціалісти несуть службу у складі миротворчого контингенту у Афганістані. Також наш флагман, фрегат «Гетьман Сагайдачний», із ротою спецназу та гелікоптером підтримки візьме участь у анти піратській операції НАТО у Аденській затоці.

Україна досить активно співпрацює з сусідніми країнами у військовій сфері, в тому числі у створенні багатонаціонального інженерного батальйону «Тиса» та у підготовці до розгортання українсько-польсько-литовської бригади. Значною підмогою у сфері вивчення досвіду наших сусідів у галузі реформування військової сфери є наша співпраця з країнами «Вишеградської четвірки». Також ми підтримуємо на високому рівні політичний діалог та взаємовигідне практичне галузеве співробітництво України з НАТО у міжнародних операціях НАТО з підтримання миру і безпеки, співпрацю у освітніх та соціальних програмах для військовослужбовців. Триває підготовка підрозділу спеціального призначення Служби безпеки України для участі в операціях Альянсу у сфері підтримання безпеки євроатлантичного простору.

 

Defender,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux