«Слободна Далмація» від 6 травня 2014 року опублікувала інтерв’ю колишнього Керівника Генерального штабу Збройних сил Росії, генерала Юрія Балуєвського щодо ситуації в Україні. Хоча США і НАТО вважають його яструбом, «в інтерв’ю для «Слободної Далмації» він висловив миролюбну позицію», - пише у вступі журналіст Денис Крнич.
Однак, прочитавши статтю переконався, що дружелюбний тон лише красива обгортка, в які упаковані традиційно агресивні месиджи, які б я і хотів коротко прокоментувати.
«Єдиною силою, що може зупинити громадянську війну (в Україні) є російська армія, яка може розпочати миротворчу операцію», - заявляє Ю.Балуєвський.
Тобто, «миролюбний» генерал виступає за відкрите вторгнення російських військових підрозділів у континентальну частину України під виглядом миротворців. Але саме російські війська окупували український Крим і саме російські спецпризначенці вже місяцями намагаються спровокувати громадянську війну на Сході і Півдні України. Агресор, який раптово перетворюється на миротворця, рятує країну на яку ж сам і напав – це вже щось нове у світовій історії. Разом з тим генерал по-дружньому закликає і НАТО, і Хорватію приєднатися до цієї начебто «миротворчої і гуманістичної операції». Це є чистим лицемірством, він чудово знає кого НАТО і Захід вважають відповідальним за українську кризу.
Сам же пан Балуєвський всю провину покладає на «нелегітимну владу» в Києві, яка проводить антитерористичні акції проти російських громадян в українських містах.
По-перше, легітимність української влади визнає вся міжнародна спільнота, крім Москви, яка використовує її невизнання як виправдання для уникнення діалогу з Києвом. Звичайно, коли здійснюєш агресію, діалог із жертвою лише шкодить.
По-друге, говорячи про антитерористичну акцію генерал несвідомо проронив правду: справді йдеться саме про російських громадян, а точніше про російських спецпризначенців, які становлять ядро проросійських озброєних повстань на Сході України.
Майбутнє України російський генерал бачить у федералізації. Це не є його ідеєю. Цю ідею наполегливо проштовхує нам та і всій світовій спільності Кремль. Саме під лозунгом «федералізації» почалися проросійські демонстрації у Східній Україні, які швидко переросли у сепаратистський озброєний рух. Сама по собі федералізація є абсолютно нормальним явищем, але у російському сценарію вона використовується як евфемізм для розділення України, «федералізація», зокрема, запланована як перший крок, після якого має йти відокремлення і приєднання регіонів до Росії.
Між іншим, нова влада в Києві готує конституційну реформу, яка передбачає децентралізацію і значне розширення повноважень наших регіонів, але це ми зробимо згідно з нашими, а не чужими, національними інтересами.
Заява, яку було винесено у заголовок інтерв’ю («Україна ніколи не стане членом НАТО»), представляє собою грубе втручання у внутрішні справи суверенної держави. З цієї ж серії і ствердження, що Україна «є останньою лінією оборони Росії». Очевидно, що менталітет військового ветерана настільки «пропалений» імперським духом, що він навіть не помічає, що цю «останню лінію» він проводить по чужій території.
Після всіх «миролюбних» ідей, які висловив генерал, ствердження, що він виступає за збереження територіальної цілісності України виглядає як пустопорожня фраза. Між іншим, ми вже чули запевнення офіційної Москви про відсутність будь-яких територіальних претензій до України, яке було висловлено напередодні анексії Криму.
І в кінці ще одне застереження, яке не має прямого зв’язку з українською проблематикою. Генерал стверджує, що Хорватія виборола свою незалежність російською зброєю. В такий спосіб він мабуть намагався отримати симпатії хорватського читача до Росії, до себе і до всього того, що їм було сказано. Я за першою освітою історик, однак я не пригадую щоб Росія поставляла зброю Хорватії за часів Вітчизняної війни 1991-1995 років. Відверто кажучи, мені завжди здавалося, що Москва була більш прихильна до іншої сторони. Ну от і все, що я хотів сказати про інтерв’ю російського головнокомандувача. Нічого в ньому немає від миролюбності. Лише стара брехня у новій упаковці.