• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Hrvatski
 • Стара версія
Стаття Посла України в Республіці Хорватія Олександра Левченка: "Росіяни – міжнародні терористи, які хочуть втягнути у війну весь світ"
Опубліковано 21 липня 2014 року о 10:35

Росіяни –  міжнародні терористи,

які хочуть втягнути у війну весь світ

 

Олександр Левченко, Посол України в Республіці Хорватія, для недільного «Ютарнього листа» говорить про кризу між Росією та Україною, яка загострилася після збиття малайзійського літака над українською територією.

 

- Український уряд заявив, що надасть докази того, що за нападом стоять проросійські заколотники. Чи можете надати нам деякі з цих доказів?

Сьогодні весь світ може бачити всю глибину агресії, з якою стикається Україна. Нинішні події на Сході моєї країни є проблемою не тільки України, але й набагато ширше. Одна-єдина ракета, випущена проросійськими сепаратистами, потрясла весь світ – майже 300 людей, з яких 80 дітей, громадян багатьох країн, в одну мить утратили життя. Ми, українці, як і весь світ, надзвичайно глибоко вражені цим нелюдським вчинком і співчуваємо родинам та близьким загиблих у цій трагедії.

З метою проведення неупередженого розслідування Президент України Петро Порошенко видав Указ про створення державної комісії, до якої будуть включені й спеціалісти ІКАО та інших міжнародних організацій, що відповідають за безпеку польотів. Уже зараз українська сторона володіє доказами того, що йдеться про навмисне збиття літака протиповітряною зброєю. Через кілька годин після злочину українські безпекові служби здобули і опублікували низку переконливих доказів, що літак збили проросійські сепаратисти за допомогою російського озброєння. Звісно, остаточні висновки можна буде зробити тоді, коли спеціальна комісія завершить розслідування, яке встановить істину і роз’яснить цей страхітливий випадок. Сподіваюся, що всі ми після цього розслідування отримаємо конкретні відповіді на низку питань, а особливо на головне – хто стоїть за ситуацією на Сході України і що насправді відбувається у моїй батьківщині.

- Український Президент Порошенко сказав, що йдеться про терористичний напад. Які це матиме наслідки для можливих переговорів із заколотниками?

Як наголосив Президент, учора весь світ побачив справжнє обличчя агресора, бо збиття пасажирського лайнера це відкритий акт міжнародного тероризму, спрямований проти всього світу. За останній час це вже третій трагічний інцидент: раніше з російської території були збиті українські військові літаки АН-26 та Су-25. Одним із прямих доказів причетності проросійських терористів до збиття малайзійського лайнера є те, що один з лідерів сепаратистів під час розмови зі своїм куратором із Росії, полковником розвідувальної служби Генштабу Збройних сил РФ Василем Гераніним вихвалявся знищенням літака.

Сьогодні дуже важко щось сказати про переговори, оскільки останнім часом ведення так званої гібридної війни перетворюється у відкриту й очевидну агресію проти України. Нинішній тероризм вже більше не є місцевою проблемою, він став справжньою й серйозною загрозою європейській та світовій безпековій системі. А тому тільки спільними зусиллями всієї світової спільноти можливо зупинити подальше поширення агресії.

- Чи вплине збиття літака на відносини між Києвом та Куала-Лумпуром? Що каже урядові в Києві малайзійський уряд?

Усім у світі ясно, хто стоїть за подіями в Україні і хто винен у цій страшній трагедії. Президент України відразу після катастрофи провів телефонну розмову з малайзійським Прем’єром Наджибом Тун Разаком, в ході якої висловив співчуття та закликав малайзійську сторону приєднатися до розслідування. Крім того, він провів розмови з Президентом США Бараком Обамою, німецьким канцлером Ангелою Меркель, британським Прем’єром Девідом Камероном та Главою австралійського уряду Ебботтом. У зв’язку з надзвичайною ситуацією зі збиттям малайзійського лайнера 18 липня відбулося засідання РБ ООН, яке ініціювала Велика Британія.

- У літакові загинуло найбільше нідерландських громадян. Яка комунікація з нідерландським керівництвом?

Українці дуже співчутливий народ, який переживає чужу трагедію як свою. Наскільки я можу бачити, тисячі українців приносять квіти до посольства Нідерландів у Києві. Певен, що в Україні ніхто не лишився байдужим до цієї трагедії, яка забрала стільки невинних людей, особливо дітей. А коли я дивлюся на ці знімки, то вважаю верхом цинізму, що наші північно-східні сусіди звинувачують українців у фашизмі. Тим більше, що я не помічаю таких виявів співчуття в Москві. Що стосується комунікації з нідерландським керівництвом, то один із перших телефонних дзвінків українського Президента був адресований нідерландському королеві Віллему-Александру. Президент Порошенко від імені українського народу висловив співчуття сім’ям та рідним загиблих.      

Над Україною заборонено перельоти іноземних компаній. Які збитки це може завдати?

Ми свідомі того, що закриття повітряного простору над Донецьким і Луганським регіонами може нам завдати збитків, однак ми вважаємо, що жодні втрати, ані фінансові, ані матеріальні, не можуть порівнятися з людськими жертвами. Тому ми свідомо зробили цей крок для забезпечення безпеки пасажирських літаків. Ми ніколи не могли подумати, що агресор, який напав на нашу країну та відібрав частину нашої суверенної території, а кожного дня переправляє терористам найсучасніше озброєння, може впасти настільки низько, щоб передати сепаратистам зброю, яка може застосовуватись проти пасажирських літаків з невинними людьми і дітьми на борту.

Сьогодні, коли це все ж таки сталося, Україна має зробити все можливе для запобігання повторення такої катастрофи, незважаючи на будь-які матеріальні і фінансові збитки. Я переконаний, що ми зможемо знову відкрити повітряний коридор відразу після стабілізації ситуації, а також вірю, що за допомогою світової спільноти, це буде вже дуже скоро.

Як влада в Києві планує вирішити питання проросійських сепаратистів?

Все, що сьогодні відбувається на Сході України, вже давно перейшло у форму прямої агресії російської сторони на нашу державу. Сьогодні ми можемо бачити, як з російської території російські артилерійські системи «Град» через кордон обстрілюють наші антитерористичні сили. Винищувачі Збройних сил РФ збивають наші військові літаки над нашою територією. Наших полонених військових перевозять безпосередньо на допити в Росію.

Коли ми говоримо про сепаратистів, треба розуміти, що ядро всіх військових формувань сепаратистів становлять російські спецпризначенці.  Тому ми шукаємо рішення за допомогою міжнародної спільноти, оскільки в даному випадку йдеться не про звичайний тероризм, а про напад однієї країни, яка має ядерну зброю, на іншу суверену державу з порушенням всіх міжнародних законів. Питання пошуку рішення і стабілізації ситуації наразі є надзвичайно актуальним для всієї світової спільноти, оскільки лише спільними зусиллями ми зможемо зупинити подальше розширення цієї агресії. 

Переконаний, що лише рішуче слово Європи, США та інших держав, а також застосування відповідних заходів може сприяти встановленню миру. При цьому ми свідомі того, що своє право на свободу ми маємо вибороти самі, і ми від цього не відступимо.

Коли відбудуться парламентські вибори і чи будуть після них проведені конституційні реформи?

Питання позачергових парламентських виборів для нас сьогодні є надзвичайно актуальним, але і складним. Згідно із заявами Президента України П.Порошенка, вибори могли б відбутися вже у жовтні 2014 року, однак це багато від чого залежить.

Сьогодні основна мета це стабілізація ситуації в країні, що дасть можливість забезпечити вільне волевиявлення громадян у всіх регіонах України. Надзвичайно важливо, щоб кожний регіон мав своїх представників у найвищому законодавчому органі держави.

Крім цього, відразу після вступу на посаду Президент України розпочав процедуру конституційної реформи з метою переходу до парламентсько-президентської системи. Ці реформи також передбачають децентралізацію влади, для того щоб всі регіони мали більшу автономію  і самі розпоряджалися своїми матеріальними і фінансовими ресурсами. Зміни до Конституції наразі проходять процедуру узгодження, а також направлені на розгляд Венеціанської комісії.

Ми зацікавлені у встановленні європейської державної моделі, яка гарантуватиме більший захист прав і свобод людей. Тому Україна виступає за європейську інтеграцію, імплементацію європейських законів, через що і мусить платити таку високу ціну, навіть життям своїх співвітчизників. Але ми впевнені, що зможемо реалізувати свою мрію і приєднатися до розвинутої і демократичної європейської сім’ї.                     

Перший серйозний крок вже було зроблено, коли Україна підписала Угоду про асоціацію з ЄС.    

 

Як влада в Києві бачить подальший розвиток відносин з Росією? Там перебуває і колишній президент Янукович.  

Розвиток відносин з країною, яка в найтяжчий для нашої держави час встромила нам ніж у спину – зухвало анексувала частину нашої суверенної території, здійснює агресію на східні регіони нашої країни, веде проти нас цинічну інформаційну війну, називаючи наш народ фашистами – народ, який за часів Другої світової війни зробив найбільший внесок у перемогу і найбільше постраждав у порівнянні з іншими республіками колишнього СРСР – з сьогоднішньої перспективи це виглядає дуже проблематично.

Ми завжди вважали Росію близькою і братньою державою, ми завжди були найближчими по лінії слов’янства, вірі, культурі. Для нас все, що зараз відбувається, є особливою трагедією, оскільки багато наших сімей мають змішані шлюби, багато з нас мають родичів і друзів у Росії.

Про Януковича, який втік, ставши зрадником власного народу і спонсором вбивць своїх співвітчизників і співгромадян, не хочу навіть витрачати слова. Зараз ми всі можемо бачити, що насправді він був лише маріонеткою в руках російської влади і робив все для руйнування країни заради власних інтересів і інтересів своєї сім’ї.

Водночас ми свідомі того, що в майбутньому ми повинні будемо знайти рішення для відновлення відносин з Росією. Однак перед цим потрібно, щоб Росія припинила спонсорувати і всебічно підтримувати сепаратистів, відкликала своїх спецпризначенців і військові підрозділи з нашої території, звільнила полонених, повернула Україні Крим.

Чи очікуєте Ви, що цієї зими знову може початися газова війна між Україною і Росією, і який вплив це може мати на постачання газу до Європи?

Росія вже давно використовує газ як засіб шантажу для нав’язування світові, особливо Європі, своєї волі. Сьогодні вже всім стало зрозуміло, що ніхто не може розраховувати на Росію як на відповідального і надійного партнера з поставок цього важливого енергенту. Тому, коли мене запитують, чи може цієї зими початися нова газова війна, з впевненістю можу відповісти, що від Росії можна очікувати будь-що.

Тому усі європейські країни, як і Україна, більше не вірять у надійність Росії і почали працювати над розширенням газових маршрутів.      

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux