• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Hrvatski
 • Стара версія
Велика честь і ще більша відповідальність
Опубліковано 15 червня 2012 року о 14:33

Інтерв’ю Посла України в Республіці Хорватія О.М.Левченка у хорватському журналі «Zaštita» № 3 за 2012 рік, присвячена тематиці ЄВРО-2012

— Перш за все, що орнагізація Євро-2012 означає для України, наскільки цей чемпіонат сприятиме розвитку вашої держави?

— Підготовка до проведення фінальної частини Чемпіонату Європи з футболу Євро-2012 стала великою відповідальністю для нашої держави як у політичному, економічному, гуманітарному та безпековому вимірі. Честь бути господарем такого маштабного заходу випадає не кожному, отже останні чотири роки наша держава присвятила цьому пріоритетові всі свої сили. Побудована найсучасніша інфраструктура та футбольні стадіони світового гатунку в Донецьку, Львові, Київі та Харкові. Сотні нових готолей очікують футбольних вболівальників зі всього світу. Модернізовано транспортне сполучення, зокрема, в обіг увійшил новітні швидкісні потяги, для зручності гостей ЄВРО.

Україна разом з Польщею на декілька тижнів опиниться у центрі світової уваги. Щоби гідно представити нашу державу та продемонструвати українську гостинність Україна в нелегких економічних умовах витратила $5 млрд. на підготовку до чемпіонату. Водночас ми розуміємо, що вкладаємо у розвиток власної держави і самі користуватимемося усіма зручностями після заврешення цієї спортивної події. Окрім того, оскільки ми живемо в умовах ринкової економіки, не треба відкидати й простий бізнес-аспект проведення подібного чесмпіонату. Так, за попердніми підрахунками наших урядовців, Україна може розраховувати на приботок від ЄВРО-2012 у розмірі $1,3-$1,5 млрд. А про могутній поштовх туристичній галузі Україні не годі й згадувати.

— Після вибухів у Дніпропетровську ходили чутки про те, що УЄФА перенесе Євро-2012 в Німеччину або в Іспанію. Як ці трагічні події зашкодили Україні під час підготовки до Євро-2012?

— Такі заклики не знайшли розуміння й на те існує декілька причин. По-перше, у вибухах в цьому українському місті постраждало 30 осіб, проте, не було жодного смертельного випадку і усього 10 осіб були госпіталізовані з легкими пораненнями. По-друге, ситуація як в у Дніпропетровську, так і по всій України знаходиться під повним контролем правоохоронних органів України. Це підтвердила й УЕФА. Українське керівництво надало повні гарантії безпечності перебування в нашій державі під час ЄВРО на такому самому рівні, як це буде у Польщі, а також як це було у країнах, які проводили європейський чемпіонат в 2008 році Австрії та Іспанії.

Окрім того, безпекові виклики напередодні масових заходів є явищем глобальним. Зокрема, вибухи в Лондоні та Дагестані, де було багато жертв, також не стануть на заваді проведенню Олімпійських ігор у Великій Британії та Росії, так само як не стануть на заваді футбольному чемпіонату вибухи у Дніпропетровську

Що ж стосується самої підготовки до ЄВРО-2012, то 5 червня ц.р. із завершенням будівництва ділянки дороги Київ-Житомир підготовчий етап до проведення чемпіонату буде офіційно закритим.

— Чи в когось в Україні були які-небудь сумніви щодо того, що Євро-2012 може відтермінуватися чи скасуватися?

— Успішне проведення чемпіонату необхідно мільйонам футбольних вболівальників у Європі та світі і це накладає на Україну велику відповідальність. Тому можу запевнити, що в Києві ідея відкладення чи скасування ЄВРО навіть не розглядалася. Підготовці та проведення ЄВРО не завадили та не завадять ані амбіції окремих політичних сил, які це суто спортивне питання намагалися використати в своїх власних інтересах, ані безпекові виклики. Як ви бачите не вдалося й «пропихнути» ідею бойкотування ЄВРО, оскільки всі дуже чітко розуміють, що така яскрава спортивна подія стоїть набагато вище від щоденних політичних сварок.

— Для дотримання безпеки під час Олімпійських ігор в Лондоні британці будуть використовувати 13 000 військових та 5 000 захисників і поліції. Чи маєте, можливо, дані про кількість представників безпекових сил, які будуть піклуватися про безпеку Євро-2012 в Україні, у Польщі?

— В дні проведення матчів Євро-2012 у приймаючих містах над організацією безпеки загалом працюватимуть 16 тисяч українських міліціонерів. У нематчеві дні їхня кількість буде зменшена до 9 тисяч. Також в організації безпеки Євро будуть залучені ще 4 тисячі працівників МВС з регіонів, а також близько 7 тисяч військовослужбовців внутрішніх військ.

Стосовно Польщі, то сподіваюсь, що кількість представників правоохоронних органів також буде відповідною для того, щоб забезпечити належний рівень безпеки чемпіонату. Також для підготовки Євро-2012 в Польщі підписаний договір з відомою приватною безпековою фірмою Group-4 (Велика Британія), на яку покладатимуться завдання фізичної охорони правопорядку та встановлення технічних приладів забезпечення безпеки.

— Які – за оцінками ваших безпекових служб – найбільші загрози зі сторони безпеки можливі в Україні під час проведення Євро-2012? Чи є сумніви щодо можливих терористичних нападів, бомб, масових протестів, бійок між вболівальниками?

— Безпека проведення Євро-2012 тісно пов'язана з одного боку з вимогами УЄФА (наприклад до стадіонів, місць масового скупчення людей тощо), а з другого - сам факт проведення чемпіонату провокує цілу низку небезпек, які, на перший погляд, не впливають на ефективність проведення заходу (нелегальна міграція, контрабанда, наркотрафік тощо). В окрему категорію слід обов'язково винести загрозу терактів. Все це потребує системного підходу до організації безпеки на високому державному рівні, що передбачає насамперед складання реєстру викликів та загроз, плану заходів з їх нейтралізації, включення потужного потенціалу недержавної системи безпеки, відпрацювання взаємодії державних та приватних структур безпеки, координація дій України та Польщі. Все це було зроблено і в Україні. Зокрема, був створений штаб із забезпечення міжнародної взаємодії і координації заходів безпеки при проведенні Євро-2012, у рамках якого відпрацьовано та узгоджено дії усіх вітчизняних та іноземних державних і приватних безпекових служб у разі виникнення будь-якої надзвичайної ситуації. Так, 19 спецслужб світу і трьох міжнародних організацій відрядили до України своїх фахівців для надання консультативної допомоги, аналізу можливих загроз для забезпечення безпеки під час чемпіонату.

Щодо можливих сутичок між вболівальниками, то, як правило, їх ініціаторами є не справжні цінителі футболу, а окремі радикальні особи, які провокують останніх до скоєння протиправних дій. Хочу запевнити, що наші правоохоронні органи готові до цього. Так, на сьогоднішній день проведено значну роз’яснювальну і виховну роботу з населенням, передусім із вболівальниками. Для координованої роботи усіх відомств на стадіонах, приймаючих матчі Євро-2012, будуть працювати так звані Control rooms - аналоги штабів, у яких будуть присутні уповноважені представники усіх задіяних у проведенні чемпіонату відомств. Діяльність таких штабів дозволить, за умови виникнення надзвичайної ситуації, знизити час на прийняття важливих рішень.

— Що Ви б побажали хорватським вболівальникам - якщо збірна РХ ввійде в 2 коло? Чи зможуть вони без проблем відвідати Україну? Як буде виглядати безпекова ситуація?

— Українська сторона готувалась до запровадження якомога зручніших умов в’їзду та перебування хорватських вболівальників в Україні ще з 2011 року. Посольство України в Хорватії, Міністерство закордонних справ України зробили все необхідне для реалізації запровадження безвізового режиму для громадян Хорватії, у результаті чого 28 квітня ц.р. Президентом України було видано Указ про відміну на постійній основі з 01 червня 2012 року вимоги оформлення віз для усіх громадян Хорватії, власників будь-яких типів паспортів, які подорожують в Україну на термін до 90 днів. Зазначений крок здійснений не лише для створення позитивного іміджу України як господаря Чемпіонату Європи з футболу-2012, а й як країни, яка високо цінує Республіку Хорватію, яка постане повноцінним членом ЄС з липня 2013 року та є надійним партнером України на шляху до євроінтеграції, а також з метою поглиблення двосторонніх відносин у стратегічно важливих сферах: економіки політики, культури.

Україна впевнена в стабільній безпековій ситуації в період проведення Чемпіонату і наша впевненість базується, перш за все, на висновках УЕФА, організації, яка протягом усього часу підготовки до Чемпіонату проводить моніторинг відповідності усього спектру заходів безпеки, які здійснюються в Україні, до міжнародних діючих стандартів.

Крім того, Україна за часи своєї незалежності вже мала успішний досвід проведення міжнародних заходів високого рівня, останнім з яких можна назвати надзвичайно популярний пісенний конкурс - «Євробачення», у 2005 році.

З-поміж порад хорватським вболівальникам, які планують подорожувати на матчі в Україну, можна назвати основні: ретельно вивчити загальні правила УЕФА, які стосуються правил поведінки вболівальників на стадіонах та в інших публічних місцях, та неухильно дотримуватись їх, по можливості планувати свою поїздку у складі організованих груп, використати широкі можливості наявної в українських ЗМІ туристичної інформації та заздалегідь ознайомитися з містом свого перебування, основними шляхами сполучення; на випадок втрати паспортних документів мати при собі в наявності контактні телефони Посольства Хорватії в Україні, на випадок інших надзвичайних ситуацій - телефони гарячих ліній, які пропонуються організаційним комітетом ЄВРО 2012, з детальною інформацією можна ознайомитися на сайті http://ukraine2012.gov.ua/en/

— І на завершення – хто, на Вашу думку, стане наступним переможцем Євро-2012? Чи має Україна, наприклад, якість і силу для зустрічі у фіналі з Хорватією?

— Спортивні змагання, а передусім, футбол, можуть бути надзвичайно непередбачуваними. Тому всі ми очікуємо цікавих поєдинків, які можуть призвести, як до перемоги збірної, так й до поразки. Як Посол України в Республіці Хорватія я, звичайно, мрію про зустріч української та хорватської збірних у фіналі. Яка вірогідність цього? Скажімо так, наші команди мають для цього весь необхідний потенціал і якщо вони його максимально покажуть, то Україна буде щиро рада пригостити хорватських уболівальників на фіналі в Києві 1 липня ц.р.

«Zaštita», О.М.Левченко, Посол України в Хорватії

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux