Шанс: Можливе співробітництво у галузі машинобудування і будівництва, а також на рівні малого та середнього бізнесу.
Баня-Лука: Масштаби економічного співробітництва між Україною і Республікою Сербською не можуть задовольнити обидві сторони, але такий стан речей можна змінити на краще, про що було заявлено вчора під час зустрічі делегації Тернопільської області з України і представників Торгової палати РС.
Драгіца Рістич, президент Торгової палати РС, заявила, що торговельний обмін між РС і Україною минулого року становив загалом 40 млн. КМ (майже 20 млн. євро), зокрема РС імпортувала товарів із України на суму 35 млн. КМ ( більше 17 млн. євро), а вартість експорту становила 5 млн. КМ (більше 2 млн. євро).
Пані Рістич зауважила, що низький рівень торгівельного обміну між Україною і РС можна компенсувати активізацією співпраці у галузях сільського господарства, деревообробки і металургії.
“Україна має величезний аграрний потенціал. Ми - вельми зацікавлені у співробітництві в цій сфері. Також є численні запити на співробітництво у металевому та деревообробному секторах.” Вона додала, що найбільше з РС в Україну експортується гральних автоматів і моторних масел, імпорт складається переважно із металевих виробів.
Олександр Левченко, Посол України в Хорватії, який також акредитований і у Боснії і Герцеговині, заявив під час зустрічі, що не слід обмежувати міжрегіональне співробітництво лише питаннями обміну товарами та послугами.
“Нинішній стан речей ми маємо змінити і спрямувати зусилля на спільні проекти як у РС, так і у Тернопільській області”, - сказав пан Левченко. Він зазначив, що спільне виробництво товарів у РС з метою поставок на великий український ринок за достатньо низькими митними тарифами є ключем до підвищення конкурентоспроможності наших виробників. “Україна в минулому році зібрала 56 млн. тон зернових культур і стала одним із 3 найбільших світових виробників зерна. Через те, що ціни на нафту і газ на світових ринках постійно зростають, зростають також ціни на продовольчі товари і ми отримуємо більше нових стимулів для створення спільної доданої вартості”.
Він додав, що не можна відкидати можливості співробітництва у будівельній та машинобудівельній галузях, з включенням широкого кола середніх підприємств.
Пан Левченко повідомив, що у наступні декілька днів, делегація Тернопільської області познайомиться з господарським потенціалом РС.
Представники Торгової палати РС і Тернопільської обласної державної адміністрації домовились про зустріч ділових кіл обох регіонів в кінці квітня в Україні.