Стаття Посла України в Республіці Хорватія О.М.Левченка у хорватській газеті «Večernji list» « » (30 січня 2012 року)
Хорватія досягнула надзвичайного прогресу на своєму шляху до Європейського Союзу. Україна, котра, як і Хорватія, інтегрується в ЄС, радо вітала своїх хорватських партнерів з підписанням Угоди про членство Хорватії в ЄС та з підтвердженням цієї мети на референдумі. Ми вже давно сприймаємо Хорватію як 28-го члена ЄС і уважно спостерігаємо за її прогресом на шляху євроінтеграції. Відданим виконанням критеріїв відповідності до європейських вимог Хорватія стала лідером євроінтеграційних процесів у регіоні Західних Балкан.
Україна також докладає максимальних зусиль щодо свого наближення до Європи. В цьому році Україна буде головувати в ЦЄІ і планує своє головування, серед іншого, використати також і для реалізації своїх європейських пріоритетів.
З хорватського досвіду ми знаємо, що найбільш важливе питання – це налагодження функціонування правової держави, для чого необхідно здійснити ґрунтовні реформи правосуддя та розпочати боротьбу з корупцією. Хорватські колеги діляться своїм досвідом щодо виконання критеріїв 23-ї переговорної глави, який є безцінним для нас. Україна також вже розпочала всеосяжну реформу правосуддя, а проект Кримінально-процесуального Кодексу отримав найвищі оцінки європейських інституцій.
Те ж саме стосується і розпочатої безкомпромісної боротьби з корупцією, яка охоплює всі рівні держави. У цьому контексті хотів би підкреслити, що в Україні, як і в Хорватії, досягнуто значних результатів у боротьбі з корупцією.
Що стосується справи Ю.Тимошенко, то вона несе покарання у відповідності до ст. 365 Карного закону України за перевищення влади, чим спричинила значні втрати для держави. Газовий договір з Росією з 2009 р. щороку завдає Україні збитків у розмірі 5 млрд. доларів США. Сьогодні ці збитки вже перевищили 10 млрд. дол.
Фактом є те, що у 2009 р. Україна платила Росії 233 дол. США за 1 м3 газу, а після підписання згаданого газового договору повинна сплачувати в два рази дорожче – 516 дол. Для порівняння, деякі держави-члени ЄС сплачують Росії за газ менше ніж 300 дол. США за 1 м3.
Окремо хочу наголосити, що попередня влада, купуючи газ за ціною 233 дол. США за 1 м3, мала падіння ВВП 14% у 2009 році. Нова влада, яка отримала у спадок вдвічі дорожчу вартість газу, забезпечила зростання ВВП у 2010 р. на 5,2%, в 2011 р. – на 5,3%, а в 2012 р. очікуємо зріст вже на 6%.
Судові процеси проти колишніх високопосадовці за зловживання владою мали місце, чи тривають зараз, не лише в Україні і Хорватії, а й також у Франції, Угорщині, Естонії, Італії, Чехії.
У цей важливий момент, коли Хорватія і Україна відзначають 20-ту річницю встановлення дипломатичних відносин, я з гордістю констатую наш безперервний двосторонній діалог. Україна кілька днів тому була державою-партнером на Міжнародному ярмарку економіки, ремесел і сільського господарства «Віроекспо-2012» у м. Віровітіці, де Україну представила Хмельницька область. Незабаром ми очікуємо відкриття почесного консульства Хорватії в українському місті Донецьк, з проведенням двостороннього бізнес-форуму.
Ми задоволені станом наших відносин і в той же час прагнемо ще кращих результатів у економічній, політичній, культурній, туристичній сферах – адже між нашими дружніми державами немає жодних перешкод для подальшої широкої, практичної та взаємно корисної співпраці.