13 листопада 2014 року головна світова сенсація, можливо вперше в цьому році, не була присвячена новим війнам, кризам та катастрофам. Засоби масової інформації повідомляли про історичне досягнення людства – європейський космічний модуль „Philae“ успішно здійснив посадку на поверхню комети Чурюмов-Герасименко. Про цю видатну подію інформував і «Ютарні лист», однак, на жаль, з однією неточністю – вчені, які відкрили цю комету і чиїм іменем вона була названа, Клим Чурюмов та Світлана Герасименко, були не російськими, а українськими науковцями. Коли вони відкрили цю комету у 1969 році, вони з повним правом могли називатися радянськими. Однак і в той час, всупереч усталеним стереотипам, радянський і російський не було одне й те саме, не говорячи вже про сьогоднішні часи, 24 роки після розпаду СРСР, коли сотні українських молодиків гинуть на фронті щоб довести Путіну та іншим російським імперським яструбам, що Україна це не Росія.
Однак, цю статтю я написав не для того, щоб створювати проблеми через цю журналістську неточність, а просто хотів би скористатися цією нагодою для представлення хорватському суспільству українських астрономів.
Клим Чурюмов народився 1937 року в українському місті Миколаїв на чорноморському узбережжі. Його батько загинув 1942 року у Другій світовій війні. Мати з дітьми 1949 року переселилася до Києва, де науковець живе і сьогодні. Клим закінчив факультет фізики Київського університету і фактично все життя пропрацював на кафедрі астрономії та в обсерваторії цього університету вивчаючи комети. Цій темі він присвятив магістерську та докторську дисертації, здобувши пізніше звання Члена-кореспондента Академії наук України. К.Чурюмов є автором більше ніж 800 наукових робіт, чотирьох монографій та чотирьох підручників. Першу комету він відкрив зі студенткою магістратури Світланою Герасименко, а в 1986 році спільно з астрономом з Казахстану В.Солодовніковим він відкрив ще одну. У світових наукових колах його ім’я настільки значуще, що колеги в його честь назвали навіть три астероїди. Багато хто з науковців виступають космополітами, але Клим Чурюмов без сумнівів є виразним українськими патріотом. Саме завдяки йому Міжнародний астрономічний союз надав нововідкритим малим планетам імена великих українців – Кобзар (прізвисько поета Тараса Шевченка), Каменяр (прізвисько поета Івана Франка), Сковорода (український філософ з 18 століття) та Боголюбов (український фізик і математик). Крім цього, Клим Чурюмов був і письменником, автором декільком науково-популярних книг та збірників дитячої поезії.
Світлана Герасименко також народилася у 1945 році в Україні, а коли відкрила комету мала лише 24 роки. В 1973 році її запросили до Інституту астрофізики в Таджикистані, де і сьогодні вона працює над вивченням комет.
Обидва українські астрономи 13 листопада 2014 року були у Німеччині та у колі відомих світових науковців спостерігали за посадкою модуля на їхню комету.
Пишаюся ними і пишаюся Україною.
Олександр Левченко, Посол України в Республіці Хорватія