• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Hrvatski
 • Стара версія
Стаття Посла України в РХ О.М.Левченка в хорватському виданні «Vjesnik»
Опубліковано 05 грудня 2010 року о 13:25

Газета "Vjesnik", 5 грудня 2010 року

Проекти Євро-2012 є гарною можливістю для хорватських компаній

У грудні Україна та Республіка Хорватія відзначають символічну дату – 19-ту річницю взаємного визнання. Символічним для наших двосторонніх відносин є той факт, що саме Україна була першою державою ООН, яка визнала незалежність Хорватії в 1991 році (11 грудня). Так само Хорватія була однією з перших, хто визнав незалежність нашої країни (5 грудня).

Чимало паралелей поєднують історію, мову, культуру наших двох держав. Відомим є факт, що слов’янські племена білих хорватів на сучасні території Хорватії прийшли наприкінці 6 - на початку 7 століття н.е. з території Західної України. Проте, мало хто в Хорватії знає, скажімо, що хорватське місто Шибеник в перекладі на українську означає – шибеник, а в постійній експозиції одного з найбільших музеїв України – Національного музею м.Львів кращою картиною вважається жіночий портрет під назвою «Далматинка».

Відносини між двома державами мають давню багату історію, яка нараховує сторіччя.

Шляхи розвитку України та Хорватії багато в чому дуже схожі. На протязі давнього часу обидва народи прагнули своєї власної державності, відчуваючи приналежність до великої європейської сім’ї.

Україна сприймає сьогоднішню Хорватію як провідну країну Південно-Східного регіону, майбутнього двадцять восьмого члена Європейського Союзу, лідера серед країн Західних Балкан у економічному розвитку та євроінтеграційних процесах, а також важливого контрибутора стабільності й безпеки в регіоні.

За свої 19 років незалежності Україна та Хорватія пройшли інтенсивний шлях розвитку, здійснювали постійні зв’язки у всіх найбільш важливих сферах співробітництва.

На регулярній основі відбувається політичний діалог України та Хорватії. Існує широкий простір для обміну візитами на найвищому рівні - рівні глав держав, що може стати важливою передумовою для успішної реалізації багатьох завдань наших двосторонніх відносин, які охоплюють низку питань порядку денного – від повної лібералізації візового режиму до проведення Днів культури України в Хорватії та РХ в Україні.

Україна і Хорватія вже багато років є стабільними партнерами в економіці і торгівлі. У докризовий період товарообіг між двома країнами збільшувався кожного року на 30 - 50%. На жаль, світова фінансова криза надто негативно вплинула на рівень торговельно-економічних відносин.

Однак, і Україна, і Хорватія вже почали показувати перші ознаки економічного зростання, отже настав час використати додаткові можливості для стимулювання двосторонніх торговельно-економічних відносин.

Зокрема, на порядку денному стоїть визначення дати проведення в Києві 5-го засідання Міжурядової українсько-хорватської комісії з питань торговельно-економічного співробітництва. У рамках цього заходу планується організувати також й бізнес-форум та виставку-ярмарок.

Перспективними є також реалізація проектів, пов’язаних з підготовкою до проведення ЄВРО-2012, зокрема, розвиток шляхів сполучень, будівництво та реконструкція стадіонів, готелів, автошляхової інфраструктури тощо, що є гарною нагодою для хорватських компаній, аби зайняти свою нішу на українському ринку.

Україна та Хорватія слідують загальноєвропейському тренду суттєвої децентралізації та зміцнення міжрегіональних зв’язків. Протягом 2010 року проводилася робота щодо організації співпраці між українськими та хорватськими місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, зокрема між Київською областю та Загребською жупанією, Чернівецькою областю та Вараждинською жупанією, Хмельницькою областю та Бродсько – Посавскою жупаніє, Херсонською областю та Задарскою жупанією, Закарпатською областю та Вуковарско – Сріємскою жупанією, містами Ліпик (РХ) та Дрогобич (Україна).

Розвиткові не лише туристичних, а й ділових, культурних та освітніх зв’язків сприяє й існуючий піврічний безвізовий режим між Україною та Хорватією. Уряд Хорватії протягом двох останніх років поспіль в односторонньому порядку скасовував візовий режим для громадян України на період туристичного сезону (6-7 місяців). У відповідь у 2010 р. Україна також відмінила на цей період вимогу отримання віз і для хорватських громадян.

Вже маємо позитивні результати таких кроків. За підсумками літніх туристичних сезонів 2009 та 2010 років, хорватська сторона констатує значний позитивний ефект від збільшення кількості громадян України, які відвідали Хорватію.

Зміцненню українсько-хорватських відносин чи не найбільше сприяє знайомство з культурними надбаннями двох країн. Регулярно відбуваються художні виставки, літературні презентації, концерти та інші заходи, виходять книжки українських авторів хорватською мовою.

Предметом особливої гордості є кафедра української мови та літератури, яка відкрита в Університеті м.Загреб.

Цими днями завершилася підготовка до відкриття ближчим часом у Республіці Хорватія пам’ятника Івану Франку в містечку Ліпік.

В Загребському університеті ближчим часом готується відкриття аудиторії, яка носитиме ім’я Тараса Шевченка.

Одним з найбільш масштабних проектів є проведення Днів культури України в Республіці Хорватія (2011 рік) та Днів культури Республіки Хорватія в Україні (2012 рік), за підтримки міністерств культури України та РХ.

Важливим мостом, який поєднує Україну та Республіку Хорватія, також є численна українська громада, що проживає сьогодні в РХ. Україна вдячна за конструктивний підхід хорватської держави до потреб національних меншин.

Президентські та місцеві вибори 2010 року стабілізували внутрішньополітичні процеси в Україні та консолідували українську владу. Вдалося побудувати міцну вертикаль, в якій глава держави, уряд та парламент разом проводять курс на всеосяжні реформи.

Згідно з даними Європейського банку реконструкції та розвитку, за підсумками четвертого кварталу 2010 року зростання ВВП України по відношенню до аналогічного періоду 2009 року складе 6%. ЄБРР зберіг прогноз зростання ВВП України в 2010 році на рівні 4% і поліпшив його на 2011 рік до 4,1%.

Україна продовжує свій шлях як європейська демократія, віддана курсові на європейську інтеграцію та розвиткові стратегічного партнерства з Росією і Сполученими Штатами, підтримки міжнародної безпеки, приєднання до економічних інтеграційних процесів, які охоплюють як європейський континент, так і Південно-Східну його частину.

Україна та Хорватія мають спільне бачення майбутньої об’єднаної Європи і тому обрали своїм головним зовнішньополітичним пріоритетом вступ до Європейського Союзу. Нам приємно бачити суттєві результати Хорватії у наближенні до членства в ЄС і хочеться побажати їй якнайшвидшого завершення процесу передвступних переговорів. Хотів би наголосити, що в баченні України Хорватія відіграє ключову роль у регіональному розвитку Південно-Східної Європи та є своєрідним каталізатором євроінтеграції цілого регіону.

Україна життєво пов’язана як з розширеним ЄС, так і з Росією. Звідси нова формула нашої зовнішньої політики: євроінтеграція та європеїзація паралельно із повним обсягом прагматичної, дружньої співпраці з РФ.

Зв’язки України з Росією є тісними в історичному, економічному, соціальному та людському вимірах. Росія сьогодні є неймовірно великим ринком, наші близькі стосунки можуть піти на користь і Європі. А це означає і більше стабільності для Європи, включаючи й Хорватію.

Для України вкрай важливим є розвиток з ще одним стратегічним партером – США. Зміцненню відносин між нашими державами сприяла зустріч Президента України Віктор Януковича з Президентом США Бараком Обамою у Вашингтоні в рамках саміту з ядерної безпеки у квітні ц.р. Рішення України позбавитися усіх запасів високозбагаченого урану було високо оцінено американською стороною.

Україна і далі веде активний діалог з НАТО. Попри те, що перед Україною більше не стоїть ціль вступу до Альянсу, жоден напрямок співробітництва не був згорнутий. Так, Україна продовжує брати участь у миротворчих місіях в Косово та Афганістані. Регулярно відбуваються зустрічі на рівні Комісії Україна-НАТО, реалізовується Річний національний план співробітництва з Альянсом.

Україна і Хорватія пов’язані як тісними двосторонніми зв’язками, так і потужними інтеграційними процесам, що відбуваються навколо них. Впоратися із швидкими процесами всеохоплюючої глобалізації, коли стираються кордони між державами, бізнесом та людьми, можна лише побудувавши мережу відкритих партнерських відносин з державами навколо тебе. Переконаний, що Україна і Хорватія невпинно і послідовно йдуть по шляху такого партнерства.

«Vjesnik»,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux