Посол Росії Анвар Азімов у своїй статті з нагоди річниці початку Другої світової війни закидає Європі, що вона підписала угоду про ненапад з нацистською Німеччиною ще раніше від СРСР. Дійсно, Європа поступилася Гітлеру і у 1938 пішла на сумнозвісну Мюнхенську угоду, а також в тому ж році не зреагувала на анексію Австрії. (Парадоксально, але перед схожим вибором Європа опинилася і в наш час через російську анексію Криму і окупацію Донбасу. Сподіваюся, що вона засвоїла урок і цього разу не поступиться агресору).
Проте пан Азімов, порівнюючи відповідальність Європи і СРСР, навмисне замінює два принципових поняття. СРСР звинувачують не за угоду про ненапад, а за таємну частину пакту Молотова – Ріббентропа, у якій Сталін і Гітлер по-злочинному поділили Європу. Відповідно до цього пакту СРСР і Німеччина у вересні 1939 року разом напали на Польщу, тобто разом розпочали Другу світову війну. А у 1940 році Москва окупувала Латвію, Литву, Естонію та намагалася захопити Фінляндію. До антифашистів СРСР переметнувся лише 22 липня 1941 року, коли і сам став жертвою німецької агресії. Кремль, який сьогодні намагається монополізувати право на антифашизм і присвоїти перемогу над Третім рейхом, не мав би забувати про ці ганебні факти.
Особливу відразу сьогодні викликає той факт, що Росія, напавши на Україну, ще й сміє звинувачувати її у фашизмі, хоча фашизм завжди був ознакою агресора, а не жертви. Я, Посол України Олександр Левченко, втратив у Другій світовій війні у боротьбі з фашистами третину своєї сім’ї, а Україна втратила 13,5 мільйона населення – найбільше з усіх народів антифашистської коаліції. Приписувати Україні фашизм може лише той, в кого нема і сліду моралі та совісті.
Російський Посол також висловлює «особливу стурбованість» тим, що у нас нібито «реабілітують нацистських злочинців». В Україні реабілітують тих партизанів, які боролися одночасно проти німецької і радянської окупації, справедливо вважаючи злочинними обидва режими. Пан Азімов і тут спритно перекручує поняття. У його розумінні, оскільки Сталін був найбільшим антифашистом, то всі, хто воював проти Сталіна, автоматично потрапляють у антифашисти, що насправді є дуже далеким від істини.
Я хотів би нагадати російському колезі слова із Біблії: „Чого ти дивишся на скалку в оці брата твого, а колоди у власнім оці ти не добачаєш?“.
Сьогоднішня Росія, яка повчає увесь світ про антифашизм, ропочала військову агресію проти України, анексувала Крим, окупувала частину Донбасу. Крим, між іншим, є першим у Європі випадком присвоєння чужих території з часів завойовницьких походів Гітлера. Може, мав рацію Вінстон Черчілль, коли говорив, що у майбутньому фашисти будуть називати себе антифашистами?
Посол України в Республіці Хорватія Олександр Левченко