• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • Hrvatski
  • Стара версія
Стаття Посла України в БіГ (за сумісництвом) Олександра Левченка у газеті "Дневні Аваз" під назвою «Небезпека поділу БіГ йде від зовнішніх факторів»
Опубліковано 15 лютого 2017 року о 10:03

Посол України в Хорватії та БіГ за сумісництвом Олександр Левченко попередив у інтерв’ю для «Авазу» про реальну небезпеку поділу БіГ!

-  Ця небезпека стає дедалі більшою у час гібридної війни і лову риби у каламутній воді. Звичайно, і в БіГ, і в ширшому регіоні є ті, кого страшна війна не привела до тями і хто знову готовий кроїти кордони ціною тисяч нових життів. Проте ці люди були тут усі післявоєнні роки, але не мали на це шансів. Сьогодні вони можуть їх отримати, каже Посол Левченко. Він у своєму прощальному інтерв’ю, з огляду на те, що скоро завершує свої повноваження, нагадує, що головна небезпека поділу БіГ  йде не стільки від «місцевих сепаратистів, скільки від зовнішніх факторів».  

-  Місцеві сепаратисти є лише інструментом у великій грі, яку веде Кремль. Коли Захід застосував до Росії санкції через напад на Україну, Москва розпочала «гібридну» війну проти ЄС, Америки і НАТО. Її метою є розірвати їхню єдність, бо тільки якщо їй вдасться це зробити, вона зможе залишити собі те, що загарбала в Україні, і рушити на завоювання нових країн. Якщо ж це не вдасться, то західні санкції одного дня покладуть край режиму Путіна.

- Тому Кремль грає по-серйозному, використовуючи масову дезінформацію, шпигунство, підкуп політиків, економічну експансію, поєднану з корупцією, кібератаки, сприяння тероризму у Європі і навіть організацію міграційних хвиль, які глибоко потрясли ЄС, каже Левченко.

 Який зв'язок це має з БіГ?

-  У цій гібридній війні вже стало очевидним, що Москва особливу увагу приділяє Балканам. Якщо їй вдасться запалити цю «порохову бочку», то це могло б підірвати всю Європу! Про те, що Кремль готовий вдатися до крайніх заходів, свідчить його недавня спроба здійснити державний переворот  і вбити проєвропейського прем’єра у Чорногорії. А місяць тому радикальний кремлівський ідеолог Олександр Дугін закликав до створення «Великої Сербії». Це  надзвичайно небезпечний знак, який показує, що Росія має намір розпочати на Балканах великий конфлікт. От тільки ті, хто мріє про переділ кордонів за підтримки Росії,  повинні розуміти, що ця підтримка оманлива.

Існують твердження про збільшення впливу Росії у БіГ, особливо після обрання Д.Трампа Президентом США. Яка Ваша думка?

Я б не поспішав з «проросійськими» висновками щодо Президента Д.Трампа. Так, його зовнішня політика зараз є «великим невідомим», він схильний до нестандартних ходів, але я не сумніваюся, що, незважаючи на засоби, результат буде той самий – для Д.Трампа головними будуть інтереси Америки. А їм аж ніяк не відповідає, щоб по світу розбишакувала непередбачувана ядерна суперсила, якій плювати на міжнародне право.

Російський вплив у БіГ, точніше у Республіці Сербській, дійсно існує. Це і політичний, і економічний, але перш за все розвідувально-підривний вплив, бо у путінській Росії перші два поняття вже давно стали синонімами третього. Від усього світу Росія відрізняється тим, що інші країни за допомогою політики і розвідки прокладають шлях для своєї економіки, а в Росії навпаки. Тому російські інвестиції ніколи не приносять процвітання, а лише корупцію і нав’язування політичного контролю.

-  Можу сказати, що у БІГ ніколи не відчував себе чужинцем. Ще в університеті вивчав вашу історію, культуру і мову. А крім того, ми всі походимо із одного слов’янського кореня, тож мови і менталітет українців та народів Боснії і Герцеговини надзвичайно близькі.  Тому і політичні відносини між нашими двома країнами винятково дружні. Нам потрібно інтенсифікувати політичний діалог, а особливо посилити торговельну та економічну співпрацю. 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux