• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Hrvatski
 • Стара версія
Інтерв’ю Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана провідній хорватській газеті «Ютарні лист» від 12 червня 2017 року
Опубліковано 12 червня 2017 року о 11:21

«САНКЦІЇ – ЦЕ ЄДИНЕ, ЩО МОЖЕ ПРИМУСИТИ РОСІЮ ДОТРИМУВАТИСЯ НОРМ ЦИВІЛІЗАЦІЇ»

 

- Хорватія і Україна мають останнім часом дуже інтенсивне співробітництво. Як Ви це поясните?

Україна й Хорватія майже одночасно відновили державність - в 1991 році і відразу ж зробили історичний крок назустріч: визнали незалежність одна одної. Для Хорватії це було важливо, адже на той час Україна вже була членом ООН. І тепер, після нападу Росії на нашу територію, Хорватія рішуче підтримує нас в ООН, в ЄС та в інших міжнародних організаціях. Це наш вірний політичний союзник. 

Важливо й те, що Прем’єр-міністром Хорватії є Андрій Пленкович – колишній Співголова Парламентського комітету асоціації між Україною та ЄС від  Європейського парламенту. Він не раз відвідував нашу країну, в деталях знає ситуацію, в тому числі в розрізі російської агресії, і прекрасно розуміє на чиєму боці правда. Не випадково саме Україна, після Боснії та Герцоговини, стала другою країною, куди Прем’єр Пленкович прибув з офіційним візитом. Прийшло півроку, і я їду до Хорватії з візитом у відповідь. До слова, це перша подібна зустріч на рівні Глав Урядів у Загребі. Покладаємо великі сподівання на цей візит. 

- Україна має амбіції стати членом ЄС і НАТО. Наскільки, на вашу думку, Хорватія, як невелика країна і новий член цих організацій, може допомогти?

Хорватія багато в чому може допомогти нам своїм досвідом. При вступі в ЄС Хорватії довелося виконати набагато більш суворі критерії й вимоги Брюсселя, ніж її попередникам. Не думаю, що Євросоюз буде більш поблажливим до України, радше навпаки. Так що в цьому плані саме Хорватія може допомогти нам більше, ніж будь-хто інший.   

Зрозуміло, що Україна і сама наполегливо працює над виконанням європейських домашніх завдань. Ми проводимо реформи практично в усіх сферах життя, адаптуємо законодавство до стандартів ЄС, розгорнули реальну боротьбу з корупцією, і це дає результати.

В травні успішно завершився процес ратифікації Угоди про Асоціацію ЄС – Україна, а 11 червня починає діяти безвізовий режим ЄС для наших громадян. На цьому шляху Хорватія нам послідовно допомагала. І я хочу подякувати народу вашої країни і особисто Прем’єр-міністру Андрію Пленковичу за це.   

 - Наскільки Вам важливий досвід Хорватії як країни, яка також зазнала війни й спроб поділу своєї території?

Так, Україна і Хорватія схожі і в цьому. І вам, і нам довелося захищати свою незалежність і цілісність своєї території від військової агресії колишньої метрополії. При цьому сценарії обох агресій на диво подібні, так, наче їх писали в одному кабінеті. Чверть століття тому проти Хорватії активно застосовувалися елементи того, що сьогодні ми називаємо «гібридною війною». Йдеться про утворення на чужій землі маріонеткових псевдодержавок, тотальну дезінформацію, і заперечення очевидної інтервенції. Єдина різниця в тому, що в Хорватію війна прийшла 23 роки тому, а в Україну – зараз.  І саме зараз ми проходимо ті випробування, які ви пережили в 90-ті роки минулого століття. Тож і цей хорватський досвід для нас безцінний. Завдяки йому ми, впевнений, зможемо врятувати тисячі життів і полегшити випробування для сотень тисяч знедолених. Саме за хорватськими напрацюваннями ми зараз вибудовуємо систему допомоги ветеранам та створення реєстру внутрішньо переміщених осіб, яких у нас більше півтора мільйона осіб.   

Та що найголовніше: у листопаді минулого року, перебуваючи з візитом у Києві, Андрей Пленкович запропонував створити двосторонню Робочу групу, головним завданням якої буде передача Україні хорватського досвіду мирної реінтеграції окупованих територій. У травні в Загребі вже відбулося її перше засідання. Відтепер вивчення різних аспектів вашого досвіду набуло постійного й системного характеру.

 - Яка нинішня ситуація на Сході України? Заколотники і Москва звинувачують Україну в тому, що вона порушує перемир’я, бо не виконує своєї частини Мінських домовленостей? Що Ви думаєте про ці закиди?  

Давайте будемо чесними. Наратив про «заколотників», про «місцевих мешканців Донбасу, які повстали», було створено у Москві для приховування ролі Росії як сторони конфлікту. Незаконні збройні формування, які діють на Донбасі, значною мірою складаються з кадрових військовослужбовців РФ та російських найманців. Росія – сторона конфлікту. Вона спровокувала та підживлює ворожнечу, а українська армія захищає власну землю.

Україна наполегливо закликає Росію до негайного виконання початкових безпекових положень Мінських домовленостей – повного та всеохоплюючого припинення вогню, відведення важких озброєнь та безперешкодного моніторингу та верифікації з боку Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ. Лише повернення миру в регіон відкриє шлях до виконання політичного блоку Мінських домовленостей.

Україна в односторонньому порядку припиняє вогонь. Так було 1 червня – у Міжнародний день захисту дітей. Але чужі діти не зупиняють російських агресорів. Вони продовжують стрілянину. Ситуація була й залишається напруженою. Ворог порушує режим тиші 50-60 разів на день, люди гинуть щодня – військові та мирні. Загальні людські втрати вже перевищили десять тисяч осіб.

Цинічні звинувачення українських збройних сил з боку Москви є інформаційною частиною гібридної війни, яка ведеться в усьому світі. Я підкреслю: Донецьк – це наша, українська земля, а росіяни там – окупанти. Ми не бачимо можливостей силового звільнення цих територій без величезних жертв серед нашого населення. І тому Київ реально зацікавлений у справжньому перемир’ї й повній імплементації Мінських домовленостей, бо вони дозволять відновити суверенітет мирним шляхом.  Росія ж, навпаки, хоче зберегти гарячу фазу конфлікту якомога довше, адже це інструмент дестабілізації України. Вони розуміють, що після звільнення Донбасу відразу ж постане питання повернення незаконно окупованого Криму.    

До яких меж Україна готова йти у наданні особливого статусу Донецьку і Луганську? Чи ви готові піти на федералізацію? 

Взагалі-то це Україна просить Захід посилити тиск на Росію, щоб вона виконала Мінські домовленості і забралася з Донбасу. Москва у своєму стилі все ставить з ніг на голову. Росія давно мала вивести з Донбасу свої війська та військову техніку. Це логічна й самоочевидна передумова виконання всіх домовленостей. Скажіть, як можна провести за українськими законами справедливі місцеві вибори на територіях, окупованих ворожою армією? Абсурд! Є чітка послідовність виконання Мінських домовленостей, і безпековий трек має бути виконаний у першу чергу. Україна наполягає на дотриманні цієї узгодженої позиції.

А про федералізацію України чи широку автономію Донецька й Луганська в Мінських домовленостях взагалі не йдеться. Йдеться про додаткові можливості місцевого самоврядування. Московські пропагандисти й тут видають бажане за дійсне.

Ми ж дійсно готові запропонувати окремих районам Донецької та Луганської областей усе, що зазначено в тексті Мінських домовленостей. Відповідну законодавчу роботу, у тому числі у частині конституційних змін, було проведено ще у 2014-2015 роках. Та Росія не зацікавлена у поверненні миру та безпеки на Донбас, в утвердженні демократії в регіоні та відбудові його інфраструктури.

- У який спосіб Україна має намір повернути території, які наразі не перебувають під її контролем?

Повернення окремих районів Донбасу передбачено Мінськими домовленостями. Отже, міжнародній спільноті треба посилити тиск на Москву, примусити її перейти від профанації й саботажу до чіткого виконання зобов’язань. Ми вдячні нашим іноземним партнерам, у тому числі Хорватії, за солідарні зусилля з політичного та економічного тиску на агресора. Санкції – це дієвий інструмент, і настійливі намагання Москви домогтися їх зняття лише підтверджують це. Після Донбасу, зрозуміло, всю увагу буде зосереджено на поверненні Криму.

Тут Кремль буде опиратися особливо запекло, але міжнародні санкції поступово зроблять свою справу. Крим повинен стати для Росії занадто дорогою розкішшю. Одного дня режим у Кремлі опиниться перед вибором: повернення півострова або крах. Таким чином, Крим також буде звільнено в мирний спосіб.

- ЄС бажає нормалізації відносин з Росією, так що багато країн ЄС, а також і Президент Трамп, виступають за відміну санкцій проти Росії. Що Ви думаєте про це і що б відміна санкцій значила для України?

Нормалізації відносин з Росією бажають усі. І Україна в тому числі. Але нормалізація можлива тільки шляхом деокупації Донбасу й Криму та повернення Росії до норм міжнародного права. Тоді й санкції будуть скасовані автоматично. Ще раз наголошу, саме санкції є тим єдиним дієвим інструментом, який дасть змогу мирним шляхом змусити Росію повернутися до норм цивілізації.

Саме економічного тиску Кремль боїться по-справжньому і саме на скасування санкцій спрямовані головні зусилля російської політики й пропаганди. І наскільки мені відомо, ані США, ані країни ЄС не збираються скасовувати санкції до звільнення Донбасу й Криму. Це означало б зраду основних принципів демократії і капітуляцію Заходу перед Путіним.

А те, що в багатьох країнах Європи постійно звучать заклики окремих політиків, журналістів, бізнесменів скасувати санкції проти Росії, то це не новина. Багато з цих людей пов’язані з Москвою особистими інтересами, дехто з них – це політики, які бачать вигоду сьогоденну, але не здатні зазирнути в завтрашній день.

Вони проповідують егоїзм і заперечують цінність справедливості і моралі. Між тим, Євросоюз заснований саме на демократичних цінностях, які власне й забезпечують його силу й економічне процвітання. Мета Кремля - дискредитувати ці цінності, роз’єднати і розвалити ЄС, а справитися з європейськими країнами поодинці для них вже не буде проблемою.      

 - У Хорватії набула розголосу велика афера у зв’язку з поганим ремонтом хорватських військових літаків МіГ в Україні. Як Ви вважаєте, що тут трапилося і наскільки ця афера зашкодила хорватсько-українським відносинам?

Я б застосовував слово афера не до самого ремонту, а до потужної

наклепницької кампанії, яка в хорватських медіа супроводжує цей ремонт з невеликими перервами ось уже понад 4 роки. Хочу наголосити, що українська фірма «Укрспецекспорт» ще минулого року надіслала хорватській стороні два листи, в яких запросила хорватських експертів прибути в Україну й отримати роз’яснення з усіх питань. Жодних запитів досі не надходило. Втім, на дружні українсько-хорватські відносини ця афера не має ніякого негативного впливу, оскільки її корені – не хорватські.

  ***

УКРАЇНА МІЖ США І РОСІЄЮ

«ТРАМП ПРЯМО ПІДТРИМАВ ПОВЕРНЕННЯ ДОНБАСУ І КРИМУ УКРАЇНІ»

«Ми очікуємо, що нова адміністрація у Вашингтоні буде захищати принципи демократії»

- Чи Ви маєте якісь дані про те, як нова американська адміністрація поставиться до проблеми Донбасу й Криму, з огляду на те, що з’являються інформації, що Трамп готовий на поступки Росії за рахунок України. Чи може, на Вашу думку, Україна стати «жертвою» нормалізації відносин Росії та США, відповідно Трампа і Путіна?

Президент Дональд Трамп прямо й без дипломатичних пом’якшень заявив, що Росія повинна повернути Україні і Донбас, і Крим. Америка є стратегічним партнером, і ми очікуємо, що нова адміністрація у Вашингтоні буде послідовно й рішуче захищати принципи демократії й міжнародного права, а отже, й підтримуватиме Україну в її боротьбі проти російської агресії.

Що ж стосується сподівань Москви на так звану велику угоду з адміністрацією Президента Трампа, у тому числі і стосовно України, то вони безпідставні. Кремль активно розкручував цю тезу, але вкотре, здається, обманув сам себе. 

 

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux