• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Hrvatski
 • Стара версія
Сільське господарство і туризм - два стовпи у розвитку співробітництва
Опубліковано 26 березня 2012 року о 16:06

Інтерв’ю Посла України в БіГ О.Левченка газеті «Незавісне Новіне».

“Торгівля: Україна і БіГ вже є учасницями регіональних зон вільної торгівлі і прямують до зони вільної торгівлі з ЄС, що відкриває низку можливостей для спільного виробництва і просування товарів на ринках третіх країн”.

«Україна і БіГ мають значний потенціал для розвитку двостороннього економічного співробітництва, – вважає Посол України в БіГ Олександр Левченко, – і ми зацікавлені в тому, щоб БіГ розвивалась у всіх сферах: політичній, культурній, і насамперед, у економічній».

Він також вважає, що цей потенціал не використовується в повній мірі, зокрема, незважаючи на те, що торговельний обмін зростає упродовж останніх двох років, однак все ще перебуває на досить низькому рівні.

“У 2010 р. ми мали близько 23 мільйонів дол. США товарообігу, у цьому році цей показник зріс у 2,9 рази, що є позитивним трендом, який слід підтримати” – наголосив пан Левченко.

НН.: У яких сферах є можливою інтенсифікація економічного співробітництва двох країн?

О.Левченко: Для низки компаній з БіГ український ринок є давно відомим. Ще в часи колишнього СРСР і СФРЮ будівельні фірми із БіГ брали участь в реалізації численних проектів на території України. Також в моїй країні добре знають ліки виробництва “Босналєк”. Україна на боснійсько-герцеговинському ринку традиційно представлена виробами з металу. Однак, слід визнати, що для більшості українців БіГ залишається у певному сенсі terra incognita. Частково це пояснюється, тим що протягом тривалого часу, між нашими країнами діяв візовий режим. Сподіваюсь, що Угода між Кабінетом міністрів України і Радою міністрів БіГ щодо умов взаємних поїздок, що набула чинності з 27 листопада минулого року, змінить такий стан речей. Ця угода, зокрема, передбачає, що громадяни кожної договірної сторони можуть перебувати на території іншої сторони без візи у період, який не перевищує 30 днів протягом 60 днів з дати першого в’їзду. Що стосується покращення двостороннього співробітництва, потрібно організовувати, насамперед, якомога більше зустрічей підприємців БіГ і України. Думаю, що ми маємо багато простору для розвитку співробітництва, зокрема у сільському господарстві, туризмі, енергетиці. Є можливості і у сфері інвестицій.

НН.: Які найважливіші порівняльні переваги двох країн, котрі доцільно використати при розбудові кращої господарської взаємодії?

О.Левченко: На мою думку, БіГ і Україна як держави із значним економічним потенціалом (з огляду на вигідне географічне розташування, транспортну інфраструктуру, людські ресурси, природні багатства) можуть запропонувати одна одній достатньо можливостей для взаємовигідної співпраці. Тут слід згадати й те, що Україна і БіГ є учасницями регіональних зон вільної торгівлі (СНД і ЦЕФТА) і прямують до зони вільної торгівлі з ЄС. Це дає низку можливостей для спільного виробництва і просування товарів на ринках третіх країн.

НН.: Під час нещодавніх заходів у Торговій палаті РС ви згадали про можливості співробітництва у галузі сільського господарства і металевому секторі. Чи можливо зараз говорити про конкретні проекти?

О.Левченко: Вироби провідного сектору української економіки - металургії традиційно домінують у взаємному товарообігу між Україною і БіГ. Попит на цю продукцію є завжди достатнім завдяки і високій якості, і привабливим цінам. Вважаю, що в цьому секторі завжди є простір для розширення співробітництва. Що стосується сільського господарства, Україна, як ви добре знаєте, є одним з найбільших європейських виробників сільськогосподарської продукції – зернових, цукру, олії. З огляду на це існує інтерес до спільної обробки та виробництва цієї сировини і просування готової продукції на ринки третіх країн – у держави ЦЕФТА та ЄС. У контексті сказаного, слід зазначити, що готовою до підписання є міжурядова угода про співробітництво у сфері сільського господарства, яку, сподіваюсь, ми зможемо незабаром підписати.

НН.: Розмова йшла також про ініціативу щодо реалізації спільних проектів підприємців України і Боснії і Герцеговини з виробництва продуктів харчування?

О.Левченко: Конкретні ініціативи, зокрема, у галузях сільського господарства, харчової промисловості, будуть предметом обговорення на черговому засіданні Спільного міжурядового українсько-боснійсько-герцеговинського Комітету з торговельно-економічного співробітництва, яке ми плануємо провести у 2-й половині 2012 року у Сараєво. Ми як представники державних інституцій несемо відповідальність за створення можливостей і відповідного сприятливого оточення для діяльності бізнесменів. З цієї причини, особливий акцент сьогодні робимо на розвитку договірно-правової бази, яка має створити такий бізнес-клімат у двосторонніх відносинах. Про спільні проекти можемо говорити й у рамках багатосторонніх структур, що мають у своєму розпорядженні належні фінансові і технічні інструменти. У цьому контексті можемо скористатися й потенціалом такої регіональної структури як Центральноєвропейська Ініціатива, в якій Україна головує у поточному році.

НН.: Чи могла б БіГ становити інтерес для українців у галузі туризму?

О.Левченко: Для українських туристів БіГ могла б становити неабиякий інтерес. У БіГ існує чимало цікавих місць, які були б цікавими для різних туристів. Українці люблять спортивний туризм: гірські походи, рафтінг, гірські лижі, велосипедний спорт, а також відвідання культових місць. Багато хто з моїх співвітчизників знає про Меджугор'є, Сараєво, Мостар, Баня-Луку. Історія цієї країни є дуже цікавою, як і її природа та кухня. Але маю визнати, що потрібно ще багато попрацювати для того, щоб українські туристи почали масово відвідувати БіГ. Для більшості моїх співвітчизників БіГ залишається маловідомою. Думаю, що перший важливий крок ми здійснили, зокрема, у напрямку лібералізації візового режиму. Слід більше уваги приділити промоції туристичного потенціалу БіГ в Україні та навпаки. Запрошуємо наших партнерів взяти участь у 4-му Західноукраїнському туристичному ярмарку – фестивалі, що проходитиме 17-18 травня ц.р. у Тернополі. Хорошою нагодою відвідати Україну стане й Європейський футбольний чемпіонат.

«Незавісне Новіне», О.М.Левченко, Посол України в Республіці Хорватія

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux