• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Hrvatski
 • Стара версія
Інтерв'ю Міністра оборони України С.Полторака для газети "Ютарні лист" з нагоди його офіційного візиту до Республіки Хорватія
Опубліковано 22 січня 2018 року о 15:06

Україна хотіла б бачити хорватських військових у миротворчих силах ООН вздовж кордону з Росією

Я дуже задоволений візитом. Думаю, що і хорватська сторона також задоволена, як і ми. Ми опрацювали низку питань, сподіваюсь, взаємного інтересу. Торкнулися питання воєнно-оборонного та військово-технічного співробітництва, а також співробітництва у військовій промисловості, - заявив на початку розмови Міністр оборони України генерал Степан Полторак по завершенні свого дводенного перебування у Хорватії.

Про що домовилися у співробітництві з військової промисловості, чи це питання імпорту хорватського бойового оснащення?

Хорватія нам продемонструвала можливості свого ВПК, які вражають. Вразило мене виробництво однострою та іншого оснащення, яке необхідне військовослужбовцю, а також виробництво озброєння. Повинен сказати, що ми зацікавлені у таких виробах, і необхідно розглянути та проаналізувати наші потреби. З іншого боку, ми розглянули і можливості взаємного співробітництва з виробництва військової продукції. Ми маємо багато підприємств, які готові до співробітництва з хорватським ВПК. Можемо реалізовувати спільні проекти, включаючи виготовлення кінцевого виробу. Проте, потрібно бачити шляхи і можливості такої кооперації, але я думаю, що перспективи тут добрі. Отже, підсумовуючи, ми готові на комплексне співробітництво з Хорватією, від закупівлі озброєння до спільних проектів та кооперації у військовій промисловості.

Нещодавно великого резонансу набула ситуація стосовно обслуговування хорватських літаків МіГ-21 в Україні, які просто не літають. Чи розмовляли Ви про це з хорватським колегою?

Так, торкнулися ми і цього, визнаю, неприємного питання. Але, тут повинен сказати, і для вашої громадськості, що Міністерство оборони України не має до цього ремонту ніякого відношення, та не несе відповідальність за те, що трапилося. Тобто, угоду про ремонт підписали дві компанії, а українська фірма, повторяю ще раз, немає жодного відношення до нашого Міністерства оборони. Звичайно, це випадок, який ми повинні вирішити на взаємне задоволення. Проте, відповідальність лежить на людях, які підписували згаданий контракт, і особливо на тих, які повинні були контролювати виконання робіт, також як і тих, які виконували ремонт в Україні. По поверненню я відразу повідомлю Раду національної безпеки і оборони України про все це, а також розгляну усі наявні документи, які стосуються цієї проблеми. Будьте впевнені, ми зробимо відповідні кроки.

У Хорватії розпочато кримінальну справу щодо цієї ситуації. Чи хоче подібним чином поступити і українська судова система?

Думаю, ваше правосуддя вчинило правильно та єдино можливим чином. Проте, як я вже казав, Міністерство оборони України до цих угод немає жодного відношення, і друге, - я не ознайомлений з усіма деталями контракту. Але, я особисто поставлю це питання на розгляд, а як вирішить наше правосуддя, - це потрібно запитувати у них.

Але розгляд цієї справи триває дуже довго…

Так,  я про те й кажу, ми все розслідуємо: і умови угоди, і як вона виконана. Мій колега Д.Крстичевич схвильований і я обіцяв йому детальне розслідування. Я вислухав його точку зору.

 Які це були пропозиції міністра Д.Крстичевича?

Він висловив схвильованість погано виконаною роботою. Проте, я тільки у Хорватії дізнався про цю проблему і одразу по прибуттю до Києва займуся цим питанням, про що пообіцяв повідомити хорватську сторону.

Тому Хорватія свої вертольоти обслуговуватиме в Росії.

Те, що трапилося з літаками МіГ-21 не йде на користь, ані Україні, ані Хорватії.

На Сході України ще мають місце поодинокі зіткнення між українською армією та проросійськими сепаратистами. Існує пропозиція про те, щоб на окуповану територію були направлені миротворчі сили ООН. Ви згодні з цим?

Наш президент П.Порошенко перший виступив з такою ініціативою. Але ми маємо кілька умов. Перше, місія має бути під егідою ООН. Друге, представники Росії не можуть брати участь у такій місії. І третє, найважливіше, місія не може бути розгорнута так, як того бажає Росія – тільки на лінії розмежування між противоборчими  сторонами, а виключно уздовж українсько-російського кордону.

Росія не погоджується, що місія розміщуватиметься вздовж українсько-російського кордону.

Так, але це є нашою принциповою вимогою. Ми маємо достатньо доказів, що сепаратистів логістично та іншим чином підтримує Росія.

Чи підтримуєте те, що до цієї місії входитиме хорватський контингент?

Звичайно, в цьому ми не бачимо жодних проблем. Навпаки. Хотіли б щоб хорватські миротворці взяли участь оскільки Хорватія має відповідний досвід, а їх присутність була б корисною.

Принцип вирішення кризи в Україні – це Мінські угоди. Згідно з домовленостями, Україна повинна дати більшу автономію повсталим частинам території України, та у зв’язку з цим здійснити зміни до Конституції. Проте, на цей час немає зрушень у цьому напрямку.

Перший пункт Мінських угод передбачає припинення протистояння та відведення важкого озброєння. Інша сторона не поважає цієї умови. Відповідно, спочатку потрібно виконати цей важливий пункт угоди, після чого можуть про щось домовлятися з Україною. Російська сторона понад 14 тисяч разів порушувала перемир’я після підписання Мінської угоди. Україна всі свої зобов’язання виконує. На квазі-державній території панують напівкримінальні групи, з якими  ми не будемо вести переговори, а проводити вибори у такій атмосфері є ілюзією і ми на це не погодимося.

Під час відвідування України прем’єр-міністр А.Пленковіч запропонував хорватський досвід мирної реінтеграції, що викликало негативну реакцію Москви та погіршило відносини Хорватії з Росією.

На Ваше запитання можу відповісти, що Хорватія незалежна держава, яка проводить самостійну політику. Проте, пропозиція прем’єр-міністра РХ А.Пленковича щира та корисна, оскільки йде від країни, яка мала дуже цінний досвід, який ми можемо використати. Це не суперечить Мінським угодам, і не спрямоване проти Росії. Це є дружня пропозиція обміну досвідом, і нічого більше. Росія на це не мала б реагувати. Навпаки, й Росія повинна була б дослухатися до цього важливого досвіду, який є безцінним.

 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux