• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Hrvatski
 • Стара версія
Україна і Хорватія - Лідери
Опубліковано 31 серпня 2012 року о 15:52

Стаття Посла України в Республіці Хорватія О.М.Левченка у хорватській газеті «Večernji list» з нагоди 21-ї річниці Незалежності України від 31 серпня 2012 року (Неофіційний переклад з хорватської мовигазета Večernji list, 31 серпня 2012 року)

Проголошення незалежності є найбільш визначальним святом в історії будь якої держави. Це також й певний етап, коли слід проаналізувати надбання, та, можливо, визначити нові пріоритети.

24 серпня ц.р. Україна відзначає 21 річницю своєї незалежності. З дня проголошення незалежності до моменту такого своєрідного «повноліття» наша держава пройшла складні трансформаційні процеси, пов’язані із переходом від двополюсного світу до нового світового ладу, від соціалістичної до ринкової економіки, упровадила принципи демократії та розбудувала незалежні інституції.

Не можна не побачити подібності у шляхах розвитку України та Хорватії. На протязі давнього часу обидва народи прагнули своєї власної держави, відчуваючи приналежність до великої європейської сім’ї. Здобувши незалежність у 1991 році, і Україна і Хорватія взяли курс на розбудову демократичного суспільства, правової держави, ринкової економіки, включення у світові та євроінтеграційні процеси.

Україні сьогодні вдалося позиціонувати себе як зростаючу, стабільну, економічно перспективну частину Європи, яка подолала важкий період політичного розбрату і увійшла у новий відрізок європейської історії як геополітично ключова ланка, що об’єднує Схід та Захід континенту. Таке внутрішнє становлення та міжнародне позиціонування України є першою причиною того, чому Україна важлива не лише на національному та регіональному, а й на загальноєвропейському рівні.

Хорватія, в свою чергу, перетворилася на одну з провідних країн Південно-Східного регіону, лідера серед країн Західних Балкан у євроінтеграційних процесах, а також важливого контрибутора стабільності й безпеки в регіоні. За допомогою динамічних процесів перебудови держави відповідно до європейських стандартів Хорватія успішно здолала свій шлях до ЄС і може бути прикладом для решти країн, що крокують у напрямку набуття повноправного членства в ЄС.

В Україні, яка також крокує до членства в Європейському Союзі, відбуваються комплексні реформи. Радикально скорочується бюрократичний апарат. Триває дерегуляція цілих галузей національної економіки. Ухвалений пакет законів про боротьбу із корупцією. Тут у нагоді може стати хорватський досвід, адже у галузі боротьби з корупцією Хорватія може слугувати прикладом для решти держав.

Значна увага в Україні приділяється покращенню інвестиційного клімату. Україна володіє очевидними економічними перевагами, серед яких триваюча динаміка зростання ВВП, найвища в Європі наявність одного з найбільших ринків Східної Європи (46 млн. споживачів). Хорватія також має економічний та інвестиційний потенціал, який в повній мірі ще не використано в наших двосторонніх контактах. Це велика платформа для співробітництва, особливо якщо враховувати той факт, що у докризовий період товарообіг між Україною та Хорватією збільшувався кожного року на 30 - 50%. Бізнес, як рушійна сила економіки, вже розпізнав такі переваги. Так, менше ніж за рік відбулося два українсько-хорватських бізнес-форуми в Києві і в Донецьку, за підтримки ТПП України і Хорватії та УСПП. А у жовтні ц.р. на черговому засіданні Міжурядової комісії з торговельно-економічних питань буде визначено пріоритетні напрямки економічної співпраці.

Хорватія по праву вважається лідером туристичної галузі регіону, а також одним з провідних місць відпочинку українських громадян вже декілька туристичних сезонів поспіль. Цьому сприяє в першу чергу відміна Хорватією чотири роки поспіль візового режиму для українців, що ми надзвичайно цінуємо. Україна, в свою чергу, все ще залишається для пересічного хорвата «terra incognita». Авторитетний британський путівник The Lonely Planet визначив топ-десятку країн світу, які варто відвідати в 2012 році. Україна у цьому рейтингу посіла третє місце. Гостинна українська земля чекає на гостей з Хорватії, а підтвердженням цього є й повне скасування з червня ц.р. візового режиму для хорватських громадян.

Україна та Хорватія слідують загальноєвропейському тренду суттєвої децентралізації та зміцнення міжрегіональних зв’язків. Багато українських та хорватських регіонів розпізнали вигідність прямої співпраці і така співпраця постійно розширюється.

Діалог між Україною і Хорватією відбувається не лише на рівні президентів, міністрів, бізнесменів – активно спілкується й молодь наших двох держав.

Співпрацюють Загребський і Київський університети, усе частішими стають студентські обміни. Крім наукової, розвивається й культурна співпраця, зокрема між Спілки художників двох країн.

Ми весь час шукаємо нові напрямки співпраці в галузі економіки, науки, культури – оскільки свідомі того, що через зближення наших економічних потенціалів, культурного спадку та історичного надбання стаємо по-справжньому ближчими одні для одних.

«Večernji list», О.М.Левченко, Посол України в Республіці Хорватія

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux