• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Hrvatski
 • Стара версія
Найбільш давня українська діаспора живе в Хорватії
Опубліковано 21 грудня 2011 року о 14:39

Стаття Посла України в Республіці Хорватія О.М.Левченка в хорватському журналі «Форум національних меншин» (грудень 2011 р.)

Олександр Левченко, Посол України, задоволений відношенням хорватської держави до української національної меншини, як і освітньою системою для діаспори.

Українці і русини в Хорватії говорять, що вони належать до найбільш давньої української діаспори в світі. Русини на ці території переселилися вже наприкінці 18 ст., а українці – наприкінці 19 ст.

Сьогодні в Хорватії живе дві тисячі українців і дві з половиною тисячі русинів. Посол України в Хорватії та БіГ Олександр Левченко говорить, що очікує даних нового перепису населення.

Вивчення мови

«Українців в Хорватію прийшли з території, яка від 5 до 11 ст. в Україні називалася «Білою Хорватією», а з пізнішими міграціями українці найбільше переселялися жити в регіон Славонія. Тамтешня ментальність найближча до української, і українці там проживають вже понад 100 років» - говорить О.Левченко.

Відношення держави до української національної меншини в Хорватії Посол України оцінює як хороше, задоволений він також і системою освіти для діаспори. Так, українська мова на сьогодні вивчається в трьох школах за моделлю «С», тобто діти в суботу та в пообідні години вивчають мову, географію, культуру країни, з якої вони походять. «Часом приходять і хорватські діти. Мені приємно, що існує зацікавлення серед дітей, для яких українська не є рідною мовою. Наші мови є доволі близькими» - каже О.Левченко.

Як зауважує Посол, головним пріоритетом в його роботі є економічна дипломатія.

Згадує, що на сьогодні з великих хорватських компаній в Україні працює «Далековод», який на тендері отримав перемогу серед 6 європейських компаній, між якими була й 1 українська, і отримав замовлення. О.Левченко не ставить за мету виключно великі проекти. Говорить, що найважливішим завданням на сьогодні є встановлення співпраці між малим і середнім бізнесом двох держав, а досягнути цього наміряється через встановлення прямих зв’язків між хорватськими жупаніями і українськими областями.

Співпраця підприємців

«Ми пропонуємо співпрацю українських областей з хорватськими жупаніями, і навпаки. На сьогодні сім жупаній і, відповідно, областей вже перебувають на прямому зв’язку, а ще п’ять – в процесі підготовки. Майже всі славонські жупанії включені в співпрацю, і саме в цьому хорватському регіоні проживає найбільше українців. Вуковарсько-сріємська жупанія розпочала співпрацю першою, пізніше приєдналися Бродсько-посавська, Осієчко-баранська, Віровітічко-подравська. В Далмації це – Сплітсько-далматинська, Задарська жупанії, а на півночі Хорватії – Вараждинська і Загребська жупанії» - розповів О.Левченко.

Ми поцікавилися, чи відома Послу якась успішна історія в БіГ. Посол відповів, що у Боснії стоїть інша мета. Через доволі низький товарообіг між двома державами інтенсивно працюється над його зростанням. Так, від 2009 р. товарообіг щороку зростає на 200%, і це не означає, що дані є занадто високими, а лише що початкові були відносно низькими. Що ж стосується зовнішньоторговельних показників двосторонньої співпраці з Хорватією, і вони зросли. За період перших дев’яти місяців 2011 р. в порівнянні з минулим роком товарообіг зріс на 55%.

Боротьба з корупцією

«Україна була першою серед перших держав, які визнали незалежність Хорватії 11 грудня 1991 р. Того ж року 5 грудня Хорватія однією з перших визнала незалежність України.

Україна і Хорватія пройшли інтенсивний шлях розвитку, безперервно підтримуючи контакти у всіх найбільш важливих сферах співпраці. Україна розділяє з Хорватією стратегічний пріоритет – вступ до ЄС. У діалозі з ЄС Україна має дві мети: перша – безвізовий режим, а другий – укладання Угоди про асоціацію, включно зі створенням ЗВТ.

Що ж стосується справи Ю.Тимошенко, то слід зазначити, що в Україні досягнуто конкретних результатів у сфері боротьби з корупцією, включно і в найвищих ешелонах влади. На сьогодні порушено 360 судових справ проти осіб, які перебували при владі» - зазначив О.Левченко.

«Форум національних меншин» (Хорватія), О.М.Левченко, Посол України в Республіці Хорватія

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux